erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Gitar Teknikleri – Alternate Picking


Erturgut Sanat Merkezi > Gitar > Gitar Teknikleri – Alternate Picking

Gitar Teknikleri: Alternate Picking

Elektro gitara başlarken kullanılacak en temel teknik diyebiliriz alternate picking için, içinde picking geçen bir çok teknikten belki de en çok kullanılanı. Peki nedir bu alternate picking, nasıl yapılır?

Gitar’da Alternate Picking Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alternate Picking tüm gitaristler için çok önemli bir tekniktir. Kısaca penayla tele sırasıyla aşağı-yukarı şeklinde vurma olayıdır.

Kusursuz bir alternate picking için mutlaka aşağı yukarı hareketi  uygulanır. Yukarı doğru yapılan her  vuruştan sonra mutlaka bir aşağı vuruş gelir.

Bu tekniğin bir çok avantajı olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Çok hızlı çalınan bir bölümde Alternate Picking  yaparken kolun yorulması gitaristin zararınadır. Mümkün olduğunca  , altenate picking yapan kolun yorulmamasına dikkat etmek gerekir. Bazen de alternate yaparken sadece alt vuruşlardan yardım alınır. Üst üste birkaç kere alt vuruş yapılır.

Bu zor durumlara rağmen  Al Di Meola , Steve Morse ,Paul Gilbert gibi gitaristler işlerini kolaylatıcı teknikleri kullanmak yerine Alternate Picking ve bu özellikte teknikler kullanırlar. Bunu nedeni  Alternate  Picking ‘in daha sürekli ses vermesi ve ton kontrolü sağlamasıdır. Çünkü doğru yapılan bir Alternate Picking  ‘ te tüm notalar teker teker duyulur.

Bu teknik Caz ‘ dan Heavy Metal ‘ e birçok müzik türünde kullanılır. Ayrıca bas gitar virtüözü Victor Wooten bu tekniği  bass gitara uyarlamıştır ve parmaklarıyla yapmaktadır.

Alternate Picking için birkaç püf nokta

**Gitara  yeni  başlayan bir çok kişi bu tekniği önemsemez.Aslında yaptıkları çok büyük bir yanlıştır çünkü Alternate Picking  en önemli tekniklerden birirdir.

**Mutalaka  aşağı- yukarı şeklinde yapılmalıdır.

**Metronomla çalışılmalıdır . Metronomun hızı gittikçe arttırılmalıdır. Hız arttıkça hakimiyet azaldığından hızı yavaş yavaş arttırmak yararlı olacaktır.

**Tekniğin en zor kısmı teller arası geçiştir.

Alternate pickingle egzersizler ve daha detaylı bilgi için “süper gitar teknikleri” kitabını, internetten pdf olarak indirebilirsiniz.

Etiket: , , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz