erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Piyano Kursu İzmir


Erturgut Sanat > Piyano > Piyano Kursu İzmir

Piyano Eğitimi

Piyanoya teknik çalışmalarla başlamak, çalışan kişinin tuşlarla olan ilişkisini güçlendirmesi ve elde ettiği sesleri kontrol altına alabilmesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle, günlük çalışma programları içerisinde teknik çalışmalara mutlaka yer verilmeli ve bu yaklaşımın bir alışkanlık biçimine dönüşmesi amaçlanmalıdır.
Piyanoya başlama yaşı olarak 6-8 yaş aralığı çok idealdir. Piyanoya bu yaşlarda başlandığı taktirde çok büyük verim alınacaktır. Seslerin yerlerini kavrayan öğrenci belli bir yetenek kazanmış olduğundan diğer enstrümanlarda da kabiliyetli olduğunu farkedecektir. Sonuçta “müzik eğitimine başlamada en ideal müzik aleti piyanodur” denilebilir.

Piyano Eğitiminde Teknik Çalışmalar

Piyano eğitiminde teknik çalışmalar; legato, staccato, portato, gam, arpej, kromatik, çift ses, akor, oktav, tril vb. gibi birçok konunun özel olarak üzerinde yoğunlaşılarak çalıştırıldığı egzersiz ve etütlerdir. Kişinin teknik açıdan gelişmesine katkıda bulunan bu çalışmalar, klavyeye olan hakimiyetin artmasıyla müzikal açıdan da gelişmeyi hızlandırır.
Piyano edebiyatı içerisinde yazdıkları teknik çalışmalar ve etütleri ile ünlenmiş birçok besteci vardır. Charles Louis Hanon, Oscar Beringer, Bernhard Wolff, Beniamino Cesi, Carl Czerny, Stephen Heller, Henri Bertini, Johann Baptist Cramer bunların başlıcalarındandır.
Frederic Chopin, Franz Liszt, Muzio Clementi ve Moritz Moskovski gibi bestecilerin etütleri ise teknik ve müzikal anlamda yoğun bir performans gerektiği için piyanistler tarafından sıklıkla konser programlarına alınır.

Piyanoda Bir Eserin çalınması hakkında

Piyanoda bir eserin çalışılması aşamasında;
*Eser içerisinde farklı teknik özellikler gösteren bölümlerin saptanması,
*Bu bölümlere uygun teknik çalışmaların belirlenerek özenle yapılması,
*Eser içerisindeki zor pasajların ağır olarak ayrı ayrı çalışılmasının ardından öncesindeki ve sonrasındaki ölçülerle birleştirilerek hızlandırılması,
*Eserin form, stil ve bestecisi hakkında bilgi sahibi olunması, piyano çalan kişinin klavye üzerindeki hakimiyetinin artmasına ve eserin etkili bir biçimde çalınmasına yardım eder.
Müzik tarihinde Klasik dönemde piyano eserleri şu şekillerde bestelenmiştir:
*Sonat
*Konçerto
*Prelude (Prelüd)
*Theme and Variations (Tema ve Varyasyonlar)
*Rondo
Romantik dönemde ise yine şu şekillerde eserler verilmiştir:
*Nocturne (Noktürn)
*Barkarolle (Barkarol)
*Bagatelle (Bagatel)
*Ballade (Balad)
Bu eserler çalgıda ilerledikçe çalınmaya başlanır.

 

Etiket: , , , , , , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz