erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Evde Bateri Çalışmak ve Bateri Etüdü Yapmak


Erturgut Sanat Merkezi > Bateri > Evde Bateri Çalışmak ve Bateri Etüdü Yapmak

Etütler sırasında, evde çalışılırken elbette çalışılan müzik aleti neyse, onunla pratik yapılması önemlidir. Şehir hayatının getirmiş olduğu apartman kültürü ne yazık ki bazı enstrüman çalışmalarını kısıtlamaktadır. Akustik bir davul seti gürültülü olabileceğinden daha değişik yollarla etüt çalışması yapılabilir.

evde-bateri-çalışmak

Evde Bateri Çalışma Yöntemleri

Davul Çalışma Pedi Kullanarak Pratik Yapmak

bateri çalışma pedi
Ekonomik bir yol olan pratik ped el kontrolünü kazanmanızda yardımcı olabilir. Ahşap yüzey üzerindeki kauçuk bir madde ile oluşturulan bu ped sayesinde gürültü de çıkmamış olacaktır.

Çalışma pedi kullanarak bateri etüdü yapmak her ne kadar sıkıcı gelse de kesinlikle çok faydalı ve çok gerekli bir şeydir. Ayrıca bateri kursu almaya yeni başlayanlar için en hesaplı yöntemdir diyebiliriz. Bateri pedlerinin bir çok çeşidi ve bir çok boyutu bulunmaktadır, ister bir trampet sehpası alıp büyük bir bateri pediyle çalışma yapabilir, isterseniz de dize bağlanan bir ped alıp onunla çalışma yapabilirsiniz veya dijital bateriye benzeyen bateri ped setleri oluyor, gösterişli bir şekilde de çalışma yapmak istiyorum derseniz onları da tercih edebilirsiniz.

Hi-Hat Kullanarak Bateri Çalışması Yapmak

bateri-hi-hat
Başlangıç düzeyindeki öğrenciler için Hi-hat pedalı ile çalışılması son derece faydalı olacaktır. Daha sonra bu sete ekleyeceğiniz stand ve zil ile çalışmalarınıza devam edebilisiniz. Hi hat kapalı şekilde çalışma yaptığınızda etrafınızdaki insanlar, komşularınız rahatsız olmayacaktır, fakat yan odalardaki arkadaşlarınız, ailenizin rahatsız olup olmaması konusunda bir şey diyemiyoruz (: bu durumda da hi hat’in üstüne bir havlu koyarak çalışma yapabilirsiniz fakat çalışmanın pek de başarılı olacağını söyleyemeyiz.

Dijital Bateri Kullanarak Pratik Yapmak

dijital-bateri
Evde yapabileceğiniz etüt çalışmasına diğer bir alternatif ise, elektro davul ya da yalnızca bir trampet, hi-hat ve bas davuldan oluşabilir biçimde tasarlanmış bir elektronik ritim koçuna sahip olmaktır.

Müzik aleti endüstrisinin gelişmesi ile birlikte son derece çeşitli alternatifler bulunabilmektedir. Model ve marka tercihine göre fiyatlar elbette değişiklik gösterebilmektedir. Şu an için akılda tutulması gereken ayrıntılar iki çeşit ped seçeneğinin olmasıdır. Bu pedlerden herhangi birini tercih ettiğinizde komşulara rahatsızlık vermeden etüt çalışması yapabileceğinizdir.

Akustik Bateride Mesh Head Deri Kullanarak Çalışma Yapmak

mesh-head-deri
Biraz daha gelişmiş bir sistemle çalışmak isteyenlere genellikle 5 parçadan oluşan davul seti de önerilebilir. Bu sete plastik zil de ekleyebilirsiniz. Ev ortamında uygulanabilecek bir diğer çalışma sistemi de akustik bir davula geçirebileceğiniz Mesh Head deri ile bir düzenek oluşturmaktır.

Ve diğer bir yöntem ise, bu evde çalışma dışında kalıyor fakat, bir prova stüdyosundan yer ayırtıp gönlünüzce gürültü yaparak, tuşenize aldırmadan çalmak! Tabi ki çok gürültü yapmak değil önemli olan fakat yalıtımlı bir ortam olduğu için rahatça çalışma yapabilirsiniz.

Ayrıca bateri satın almak istiyorsanız İzmir’de bateri fiyatları yazımızı okuyabilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Etiket: , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz