erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Türk Halk Müziği Nedir?


Erturgut Sanat Merkezi > Erturgut Sanat Merkezi > Türk Halk Müziği Nedir?

Türk Halk Müziğini Tanıyor muyuz? Adım Adım Türk Halk Müziği

Halk müziğinin karakteristik özelliği anonim olmasıdır. Ezgilerin “anonim” özellik taşıması, halk içinden gelen yaratıcılığın kuşaktan kuşağa aktarılması yoluyla geleneğin sürdürülmesi anlamını taşımaktadır.

Adım Adım Türk Müziği

Aklınızda şu sorular mı var;

♦ Türk halk müziklerinin tarihçesi nasıl?

♦ Türk halk müziğinin Ustaları kimlerdir?

♦ Türk halk müziği hakkında detaylı bilgilendirmeyi nereden sağlayabilirim?

Merak etme, yukarıda yazmış olduğum ve aklınıza takılabilecek diğer tüm sorularınızın cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz. Dilerseniz yazımıza geçelim.


Cumhuriyet ile birlikte benimsenen resmi müzik politikası halk ezgilerini, yaratılacak “çağdaş” Türk Müziği’nin ana kaynağı olarak kabul etmiştir. Bu amaçla yurt çapında derleme gezileri düzenlenmiş, notaların saptanıp arşivlenmesi çalışmalarına ağırlık verilmiştir.

Türk Halk Müziğinin yanı sıra sitemizdeki
Klasik Türk Müziği
Çok Sesli Türk Müziği yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

♦ 1936 yılında kurulan Ankara Devlet Konservatuarı, halk müziği çalışmalarını tümüyle üstlenmiş; 1952’ye kadar her yıl düzenli olarak yapılan çalışmalarda 10.000 melodi, notaya alınarak arşivlenmiştir.

♦ 1937 yılında başlayan Devlet Radyosu yayınları, halk müziğini canlandıran bir başka etken olmuştur. Sadi Yaver Ataman, Tamburacı Osman Pehlivan, Servet Coşkunses ve Muzaffer Sarısözen gibi sanatçıların radyodaki otantik halk müziği programları yoğun ilgi görmüştür.

♦ Çalışmalarını radyo dışında yürüten Ruhi Su, 1960’lardan başlayarak halk müziğinin yeniden yorumlanmasına öncülük etmiştir.

♦ 1975 sonrasında Zülfü Livaneli ve Arif Sağ bağlama düzeni ve diğer sazların kullanımına getirdikleri yorumlarla, halk müziğinin çağdaş bir nitelik kazanmasına katkıda bulunmuşlardır. Nitekim son yıllarda Türk Halk müziği ülkede en fazla dinlenilen müzik türleri arasına girmiştir. Bunda radyo ve televizyonun yaygınlaştırıcı etkisi yanında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Devlet Türk Halk Müziği Koroları çalışmalarının da payı büyüktür.

♦ İlki 1986 yılında Ankara’da olmak üzere Sivas ve Şanlıurfa’da da Devlet Türk Halk Müziği Koroları kurulmuş ve halk müziğinin hem anonim karakterdeki geleneksel formlarında hem de beste türünde tek sesli ve çok sesli uygulamalarla başarılı icralar sergilemişlerdir.

Önemli Türk Halk Müziği Sanatçıları

Neriman Altındağ, Nida Tüfekçi, Mehmet Özbek, Mükerrem Kemertaş, Bedia Akartürk, Hale Gür, Musa Eroğlu, Neşet Ertaş, Belkıs Akkale ve Mahsuni Şerif, besteleri, derlemeleri ve icraları ile Türk Halk müziğinin önde gelen sanatçılarından bazılarıdır. Bağlama ailesi sazlar başta olmak üzere, kaval, tar, kemençe, çifte, mey, zurna, davul, tulum belli başlı halk müziği çalgılarıdır

Aşağıdaki videoda da Neşet Ertaş’ın Bozkırın Tezenesinin keyifli ve kısa bir belgeselini izleyebilirsiniz.

Etiket: , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz