erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Gitar Çalarken Yapılan Hatalar ve Çözümleri


Erturgut Sanat Merkezi > Erturgut Sanat Merkezi > Gitar Çalarken Yapılan Hatalar ve Çözümleri

Gitar Çalarken Yapılan Hatalar ve Çözümleri

Merhaba, bugün sizler için gitar çalarken yapılan hataları gözler önüne serip, çok geç olmadan bu hataların önüne geçmenize yardımcı olacak bir yazı hazırladık. Aklınızda şu sorular mı var;

♦ Gitar çalarken yapılan hatalar nelerdir?

♦ Gitar çalarken hata yapıp yapmadığımı nasıl anlarım?

♦ Gitar çalarken yapılan hatalar, bizi ne kadar etkiler?

Gitar Çalarken Yapılan Hatalar

Merak etmeyin, yukarıda yazmış olduğum ve aklınızda oluşabilecek diğer tüm potansiyel soruların cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz. Dilerseniz yazımıza geçelim.


1) Gereğinden Fazla Güç Uygulamak

Gitar çalarken, perdelere basışımızda ve tellere vuruşumuzda uyguladığım biz güç vardır. Bu güç gerektiği yerlerde artmalı, gerektiği yerde azalmalıdır. Gitar çalarken yapılan en büyük hatalardan birisi fazla güç uygulamaktır.

Gereğinden-Fazla-Güç-Uygulamak

Örneğin: Yavaş tuşeli ve düşük ritimli bir parça çalarken, gitara uygulanan gücün çok yüksek olması.

Eğer o dengeyi yakalamayıp fazla güç uygularsanız ne çaldığınız kulağa güzel gelir, ne de yorulmaktan bir sonraki şarkıyı çalmaya enerjiniz kalır.


2) Çalışırken Çok Hızlı Çalmaya Çalışmak

Çalışırken-Çok-Hızlı-Çalmaya-Çalışmak

Gitar öğrenmeye başlayan insanların çoğunun bu hatayı yaptığını söyleyebiliriz. Bazı alıştırmalar sıkıcı geldiği için ve genel olarak “Hızlı çalan iyi çalıyordur” gibi bir algı olduğu için gitar alıştırması yaparken, kullandığı metronomu kendi seviyesinin üstüne çekip hızlı çalmaya çalışırken yanlış çalarak aslında hiç bir gelişme kazanamıyor. Bunu düzeltmenizin tek yolu, ne kadar hızlı ya da ne kadar artistik çalarsanız değil, ne kadar doğru çalarsanız o kadar iyi olduğunuzu bilmenizdir.


3) Çalarken Ki Oturma Pozisyonu

Çalarken-Ki-Oturma-Pozisyonu

Farkedilmesi çok kolay olmayan ancak herkes tarafından yapılan bir hatadır. Genelde “Gitar çalarken, bileğim ve kolum ağrıyor” şeklinde şikayetler geldiğinde anlaşılır, kişinin bu hatayı yaptığı. Gitar çalarken en önemli şeylerden biri olan oturma pozisyonu, sizin hem doğru hem de uzun süreli çalabilmenizi sağlar.


4) Klavyesi Rahat Olmayan Bir Gitar Çalmak

Klavyesi Rahat Olmayan Bir Gitar Çalmak

Klavyesi rahat bir gitar ile gitar öğrenmeye, çalmaya ya da pratik yapmaya çalışmak, size uygun olmayan bir kıyafet ile dışarı çıkmak gibi bir şeydir. Dışarıda kaldığınız süre boyunca kıyafetin verdiği rahatsızlıktan dolayı ne dışarıda geçirdiğiniz vakit sizin için yararlı olur, ne de rahat olabilirsiniz. Dolayısıyla gitar seçiminizi iyice düşünüp, doğru bir şekilde yapmalısınız.

Eğer “Klavyesi rahat olan bir gitarı nasıl anlarım?” veya “Bana en uygun gitarı en uygun fiyata nasıl satın alabilirim?” diyorsan , satın almak istediğin gitar türlerine göre aşağıdaki yazılarımızdan birini okuyup, bu konuda bilgilendirme ve yardım alabilirsin;

Akustik Gitar: En Uygun Fiyata Akustik Gitar Satın Alma Rehberi

Klasik Gitar: Klasik Gitara Yeni Başlayacaklar Hangi Gitarı Satın Almalı

Elektro Gitar: En Uygun Fiyata Elektro Gitar Satın Alma Rehberi

Bas Gitar: En Uygun Fiyata Bas Gitar Satın Alma Rehberi


5) Yorgunken veya Meşgulken Gitar Çalmak

Yorgunken veya Meşgulken Gitar Çalmak

Her şeyi doğru ve gerektiği zamanda yapmak gereklidir. Aksi takdirde ne yaptığınız iş doğru olur ne de o işten bir fayda görürsünüz. Dolayısıyla yapmanız gereken şey; kendinizi gerçekten gitar çalmaya hazırlayarak ve gitar çalmaya zaman ayırıp, bir plan hazırlayarak çalışmak veya çalmak. Bunu yapmazsanız gelişiminiz yavaşlar, ilerleme katedemezsiniz, kendinizi rahat hissetmezsiniz, gelişemediğinizi görünce hevesiniz kaçabilir hatta enstrümana küsebilirsiniz. Demem o ki; gitar çalmaya gerçekten önem ve zaman verin, bir enstrüman öğrenmek sizin içinizde yetişen bir tane daha insan demek ve o insanın her şeyi doğru zamanda ve doğru şekilde öğrenmesi gereklidir, tıpkı sizin öğrendiğiniz gibi.


Gitar Çalarken Yapılan Hatalar ve Çözümleri

Bugün sizler için gitar çalarken yapılan hataları ve onların çözümlerini listelemiştik. Umarız bu hatalardan hiç birini yapmıyorsunuzdur fakat yapıyorsanızda bu yazı sizin hatalarınızı görmenize ve o hatalarınızı düzeltmenize yardımcı olmuştur. Müzikle kalın!

 

 

Ayrıca; gitar üzerinde notaların yerlerini bulmakta güçlük çekiyor ve bu işlemin bir kolay yolunu arıyorsanız “Notaların Gitar Üzerindeki Kusursuz Düzenleri Yerleri” isimli yazımızı okuyup, gitar üzerinde notaları nasıl kolayca bulabileceğinizi öğrenebilirsiniz.


Etiket: , , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz