erturgut sanat iletişim

Gitar Akorları Nelerdir?


Erturgut Sanat Merkezi > Gitar > Gitar Akorları Nelerdir?

gitar akorlarıGitar Akorları Nelerdir?

Akor en az 3 sesin bir arada tınlamasıyla oluşan ses topluluğudur. Akorlar sadece 3 sesli değil 3ten daha fazla ses de barındırabilirler. Gitar gibi çok sesliliğe uygun müzik aletlerinde akor basmak mümkündür.

Gitar akorları, gitar çalmaya başlayacaklar için en temel unsurlardan bir tanesidir, özellikle arkadaş arasında bir araya gelindiğinde bir şeyler çalınıp söylenecekse kesinlikle gitar akorları bilinmelidir. Bir vokale eşlik etmek için, solo gitara, bas gitara, bateriye ya da başka bir müzik aletine eşlik etmek için akorları, akorların harflerini ve isimlerini ve tabi ki nasıl basıldıklarını bilmek önemlidir. Eğer yapabiliyorsak her akoru en az 2 farklı şekilde basabilmek ve bastığımız akorların içinde geçen sesleri de ezbere bilmek önemlidir.


Başta temel olarak akorları major akorlar ve minör akorlar diye 2 ye ayırabiliriz, ilerleyen zamanlarda 7li akorlar başta olmak üzere, 6lı,9lu, dim, aug gibi akorlar da işin içine dahil olacaktır.


Açık pozisyon akorlar öncelikle bilmemiz gereken akorlardır, açık pozisyon olması vurduğumuz teller arasında boş telin de yer alması demektir. Açık pozisyon akorlar dışında bareli akorları da bilmemiz gerçekten çok önemlidir. Bareli akorlar başta basması zor olan ve bir çok insanı gitardan vazgeçiren bir şey olsa da işleri çok kolaylaştıran birşeydir.

“Gitar Akorları” Yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda gitar akorlarının basılışlarını iyice öğrenebilirsiniz, ayrıca yazımızın en altında sizler için akorların nasıl basılacağına dair fotoğraflarını da çektik, o fotoğraflara bakıp kolayca akorları basabilirsiniz. Ayrıca yazımızın sonunda gitarla çalınabilecek 10 kolay şarkıyı da bulabilirsiniz.


Açık pozisyon akorlar

C – D – Dm – E – Em – G – A – Am şeklinde sıralanabilir.

Akorlar isimlendirilirken öncelikle akorun harfinden hangi nota olduğuna bakılır, sonrasında ise yanında küçük m harfi var mı yok mu diye bakılır, eğer akorun yanında küçük m harfi varsa bu minör akor olduğu eğer yanında m harfi yoksa major akor olduğu anlamına gelmektedir. Örneğin D – re major / Dm ise re minör akoruna karşılık gelmektedir.

Major ve minör akorlar içerisinde 3 farklı ses barındırmaktadır ve bu seslerin aynı anda çalınmasıyla oluşmaktadır.  Her notanın bir major bir de minör akoru bulunmaktadır, aşağıda tüm major minör akorlar listelenmektedir;

 • Do Major / Do Minör
 • Do Diyez Major / Do Diyez Minör
 • Re Major / Re Minör
 • Re Diyez Major / Re Diyez Minör
 • Mi Minör / Mi Major
 • Fa Minör / Fa Major
 • Fa Diyez Major / Fa Diyez Minör
 • Sol Major / Sol Minör
 • Sol Diyez Major / Sol Diyez Minör
 • La Major / La Minör
 • La Diyez Major / La Diyez Minör
 • Si Major / Si Minör

( Listede sadece diyezler yer almaktadır, bemoller yer almamaktadır fakat diyez bemol mantığını bilmeyenler sitedeki diğer yazılardan mantığını okuyup ayrıntılı bilgi alabilirler )

Gitar akorlarını öğrenmek 1 gün gibi bir sürede olmayacaktır, düzenli çalışma ile olabilecek bir şeydir, hatta bu konuda Murat Erturgut tarafından hazırlanmış bu eğlenceli videoyu da izlemenizi öneririz;

Ayrıca Murat Hoca’ya instagram hesabı üzerinden ulaşıp önce takip ederek istediğiniz soruları da sorabilirsiniz, kesinlikle çok faydalı olacaktır; Murat Erturgut Instagram Hesabı İçin Tıkla

 


Gitarda Akorlar Nasıl Basılır?

akor

Akor çalışması yaparken önereceğim sırayla çalışmaya başlarsanız çalışma daha kolay olacaktır. Kolay akorlar için aşağıdaki akorlarla başlayabilirsiniz. 
Em – E – Am – C – G – Dm – D – A 

Ayrıca gitar akorlarının çok ayrıntılı bir listesi, gitar akorlarını resimli görebileceğiniz gitar akor cetveli için buradaki sayfamıza göz atabilirsiniz; Gitar Akorları

Ben gitarla ilgili daha çok şey öğrenmek istiyorum diyorsanız, gitar kursu sayfamızda gitar videoları da mevcut, bu sayfaya tıklayıp, gitar dersi videolarımızı da izleyebilirsiniz, kesinlikle çok faydalı olacağından emin olabilirsiniz; Gitar Kursu

Gitar Akorlarıyla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

+ Akorları basarken kalıp olarak basmalısınız yani tüm parmaklarınızı gitar klavyesine aynı anda basmalısınız, parmaklarınızı sırayla koymak yerine hepsini aynı anda koymaya alıştırmalısınız

+ Akorları basarken parmaklarımızın uç kısmıyla dik olarak basmalıyız, parmaklarımız alt tellere ya da üst tellere değerse sesler temiz çıkmayacaktır.

+ Akorları çalarken baş parmağımızı gereğinden fazla kasmamalıyız, bu çok çabuk yorulmamıza ve parmaklarımızın ağrımasına yol açabilir, baş parmağın amacı basit şekilde gitarı dengede tutmaktır.

+ Akorları çalışırken tellere tek tek vurup tüm seslerin doğru çıktığından emin olmalı ve aceleci olmamalıyız.

+ Bileğimizi önde tutmak akorları basmamızı kolayştırır, bileğimizi önde tutmalı ve gitarın sapını da bu sırada çok aşağı eğmemeli ya da yere paralel tutmamalıyız.

+ Gitar akorlarını öğrendikten sonra, gitarda arpejleri ve gitarda ritmleri de öğrenmelisiniz, bir çok ritm öğrenmeniz çaldığınız şarkıyı daha zengin hale getirmenizi sağlayacaktır.

Gitar akor geçişlerini hızlı yapamıyorsanız, o zaman size çok faydalı bir yazı önerimiz var; Gitarda Akor Geçişleri Nasıl Daha Kolay  ve Daha Hızlı Hale Gelir?


Gitar akorlarını basarken sesler hala bozuk çıkıyorsa;
Akorlar Neden Bozuk Çıkar?
Akor çalarken, gitarda basılan akorların seslerinin bozuk çıkmasının başlıca nedenlerini ve çözümlerini bu yazıda sıralıyoruz.

1. Akort edilmemiş, akortu yanlış gitarla çalmak.

Eğer çaldığınız gitarın akortu yerine değilse çaldığınız sesler de yanlış duyulacaktır. Gitarın akortu, gitarın burguları farkında olmadan bir yere değdiği için bozulmuş olabilir. Gitar çalmaya başlamadan önce kesinlikle gitarınızın akordunu kontrol etmelisiniz. Gitar nasıl akort edilir öğrenmek isteyenler sitemizdeki gitar akort yazısını okuyabilirler.

2. Parmakların gitar üzerinde doğru yerlere basılmaması.

Gitar çalarken parmaklarınız perde demirlerinin hemen yanına fakat perde demirine değmeyecek şekilde basmalıdır.

3. Perdelere yeterince güçlü basmamak.

Gitar çalarken, parmaklarımızı tellere kendimizi yormayacak şekilde fakat güçlüce basmamız gerekmektedir. Eğer tellere yeterince güçlü basmazsak sesler cızırtılı gelecektir. Tellere güçlü basarken baş parmağı da çok yormamaya özen göstermek gerekir, baş parmak gitarı tutarken sadece destek olmalı, fazladan güç uygulamamalıdır.

4. Hava değişimi gibi etkenler dolasıyla gitarın sap ayarının bozulması. 

Gitarın sap ayarları mevsimsel olarak yapılmalıdır. Aynı zamanda tel değişiminden sonra da gitarın sap ayarında bozulmalar yaşanabileceği için tel değişimi sonrasında da gitarın sapının düzgün olup olmadığı, sap ayarının yerinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Gitar sap ayarını kendisi yapmak isteyenler gitar sap ayarı nasıl yapılır yazımızı okuyabilirler.

5. Akorun yanlış basılması.

Akorları çalışırken içindeki sesleri de ezberlemek önemlidir. Akoru sadece pozisyon olarak nasıl basıldığını ezberlersek akoru yanlış basabiliriz, fakat akorun içindeki sesleri bilirsek akoru doğru basıp basmadığımızı kontrol edebiliriz. Akorlar hakkında ayrıntılı bilgiyi gitar akorları yazımızdan da edinebilirsiniz.

 Kolay Akorlu Şarkılar / Gitar Çalınan Kolay Şarkılar

Yazımızın sonundaki linkte de 10 adet şarkı daha bulunmaktadır, ona da bakmayı unutmayın (: Bu 10 şarkıyı hem kolayca çalabilir hem de dinleyenlere hava bile atabilirsiniz! (:
Gitar akorlarıyla çalınabilecek 10 kolay şarkı için tıklayınız


Ayrıca aşağıdaki şarkılara tıklayıp kolay nota ve kolay akorlarına da ulaşabilirsiniz;

Teoman – İstanbulda Sonbahar Akor ve Tab
Duman – Her Şeyi Yak Akor ve Tab
Duman – Bu Akşam Akor ve Tab
Godfather Gitar Tab ve Akor
Barış Manço – Gülpembe Akor ve Tab
Pinhani – Beni Al Akor ve Tab
Mor ve Ötesi – Sevda Çiçeği
Karayip Korsanları – Tab ve Akor
Anlamazdın Akor ve Tab
MFÖ – Güllerin İçinden Akor ve Tab
Akdeniz Akşamları Akor ve Tab
Çok Uzaklarda ( Caddelerde Rüzgar ) Akor ve Tab
Barış Manço – Domates Biber Patlıcan Akor ve Tab
Ahmet Kaya – Kendine İyi Bak Akor ve Tab
Tanju Okan – Öyle Sarhoş Olsam ki Akor ve Tab
Duman – Elleri Ellerime Akor ve Tab
Leyla The Band – Yokluğunda Akor ve Tab
Barış Akarsu – Islak Islak Akor ve Tab
Koray Avcı – Hoşgeldin Akor ve Tab
Duman – Bal Akor ve Tab
Yüzyüzeyken Konuşuruz – Para Hala Bende Akor ve Tab
Son Feci Bisiklet – Bu Kız Akor ve Tab
Haramiler – Mavi Duvar Akor ve Tab
Model – Bir Melek Vardı Akor ve Tab
Zakkum – Anason Akor ve Tab
Zakkum – Ahtapotlar Akor ve Tab
Adamlar – Kadın Akor ve Tab
Pinhani – Hiç Kimseyim Akor ve Tab
Mor ve Ötesi – Araf Akor ve Tab
Grup SeksenDört – Ölürüm Hasretinle
Kolpa – Gurur Benim Neyime Akor ve Tab
Hayko Cepkin – Ölüyorum Akor ve Tab
Mor ve Ötesi – Deli Akor ve Tab
Serdar Ortaç – Gıybet Akor ve Tab
Hayko Cepkin – Balık Olsaydım Akor ve Tab
Teoman – Paramparça Akor ve Tab
Emre Aydın – Hoşçakal Akor ve Tab
Yıldız Tilbe – Aşk Laftan Anlamaz ki Akor ve Tab
Kenan Doğulu – İlk Adımı Sen At Akor ve Tab
Kıraç – Çayır Çimen Geze Geze Akor Tab
Artık Sevmeceğim Akor ve Tab

 

Ben artık kulaktan çıkartmak istiyorum bu şarkıların akorlarını notalarını diyorsan, senin için bir yazı hazırladık;
Akorlarını Bilmediğin Şarkının Nota ve Akorlarını Kulaktan Çıkartmak


Ah Bu Ben Akor

Intro:

C – Em – C – Em

C          Am                    Em
Zor olsada galiba donuyorum sana

C          Am                     Em

Gel dersen hemen cagirmassan gecerken

D

Yerle gok arasanda bir yerde

G            D            C              Am

Sen beni tanimazsin severimde soylemem

G            D    C                       G

Sen beni uzak sanirsin bilirim soz dinlemem

NAKARAT

C          D          G           Em

Ah bu ben kendimi nerelere kossam?

C          D               G       D

Saklansam bir yerlerde gizlice aglasam

C          D          G            Em/D

Ah bu ben kendimi nerelerde bulsam

C          D           E       Em

Cekilsem sahillere hayaller mi kursam?

C – Em – C – Em

C          Am                    Em

Zor olsada galiba donuyorum sana

C          Am                     Em

Gel dersen hemen cagirmassan gecerken

D

Yerle gok arasanda bir yerde

G            D            C              Am

Sen beni tanimazsin severimde soylemem

G            D    C                       G

Sen beni uzak sanirsin bilirim soz dinlemem

NAKARATı çal

OUTRO

C – Em – C – Em


Cem Özkan – Dön Bana Akor

Dm   G

Üzülürüm yine

Am   G

Resmini görünce

F   G      C

Maziye bakarak

Dm     G

Vazgeçemem senden

Am       G

Bir ömür geçse böyle

F    G          C

Ardından yalvararak

———-/————

Am    Em     F     C     \

Dön bana yeniden nolur    \

\

Am    Em     F     C        \

Sev beni yeniden nolur       \

\

Am    Em     F   C             \

Al beni yanına nolur            Nakarat

/

Am    Em     F     C          /

Dön bana yeniden nolur       /

/

G     C      G    C       /

nolur nolur…………   /

———-/————

Dm    G

Unuturum sandım

Am   G

Zamana bırakınca

F       G          C

Seni nasıl sevdiğimi

Dm    G

Ama bugün yine

Am    G

Söylüyorum hep aynı

F      G    C

Hep aynı şeyi


Badem Sen Ağlama Akor

Am            G             E        Am-G-F

Kara gozlerinden bir damla yas dusunce

F           C               E

Guzel yuzun yanaklarin islanir

Am            G             E        Am-G-F

Kara gozlerinden bir damla yas dusunce

F           C               E

Huzun keder yuregime yaslanir

Dm

Sen aglama

E          Am

Bir damla gozyasin yeter

Dm

Sen uzulme gulum

E          Am

Gamzende gullerin biter

Dm

Yollarima

E          Am

Tas koysalar donecegim

Dm

Gozlerinden

E          Am

Yaslarini silecegim

Am            G             E        Am-G-F

Gece gokyuzunden bir damla yas dusunce

F           C               E

Bahar gelir tum cickeler islanir

Am            G             E        Am-G-F

Kara gozlerinden bir damla yas dusunce

F           C               E

Huzun keder yuregime yaslanir

Dm

Sen aglama

E          Am

Bir damla gozyasin yeter

Dm

Sen uzulme gulum

E          Am

Gamzende gullerin biter

Dm

Yollarima

E          Am

Tas koysalar donecegim

Dm

Gozlerinden

E          Am

Yaslarini silecegim


Bulutsuzluk Özlemi – Sözlerimi geri alamam akor

 

C              G      Am                Em

Sözlerimi geri alamam yazdigimi yeniden yazamam

F                C       G

Çaldigimi bastan çalamam bir daha geri dönemem

 

C                 G         Am                   Em

Akiyorsa gözyasim kurumasin cosup seven gönlümse durmasin

F                    C          G

Dost bildik anilarim çagirmasin bir daha geri dönemem

 

C                        G

Hiçbir kere hayat bayram olmadi ya da

Am                 Em

Her nefes alisimiz bayramdi

F                  C      G

Bir umuttu yasatan insani aldim elime sazimi

 

Dm            G

Yine asinca çayin suyu boyunu

Am        Dm          C

Belki yeniden karsima çikacaksin

Dm        G           Am

Gözgöze durup bakinca görecegiz

Em           C              Am       G

Neyiz ve nerelerdeyiz bilemiyoruz simdi

 

Gitar Akorları İsimleri – Resimli – Basılışları

 

Summary
Gitar Akorları Nelerdir ve Gitar Akorlarının En Kolay Basılışları
Article Name
Gitar Akorları Nelerdir ve Gitar Akorlarının En Kolay Basılışları
Description
Gitar Akorlarının Kurulumları - Gitarda Akor Nasıl Çalınır - Akorların Harfleri ve Gitar Akorları Hakkında Detaylı Rehber
Author
Publisher Name
Erturgut Sanat Merkezi
Publisher Logo

Etiket: , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz