erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Bas Gitaristleri Geliştirecek Önemli Egzersizler


Erturgut Sanat Merkezi > Bas Gitar > Bas Gitaristleri Geliştirecek Önemli Egzersizler

Bas Gitaristleri Geliştirecek Önemli Egzersizler

Bugün bas gitaristlerin gelişimi için en önemli egzersizleri derlediğimiz bir yazı hazırladık. Bu yazıda okuduğunuz bütün bas gitar egzersizlerini yaptıktan sonra, kendi gelişiminizi gözlerinizle görebileceksiniz.

Bas-Gitaristleri-Geliştirecek-Önemli-Egzersizler

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;,

♦ Parmakların Güçlenmesi

♦ Kas Hafızası Gelişimi

♦ Metronom Çalışması

Dilerseniz sizler için hazırladığımız detaylı içeriğimize geçelim.


Parmakların Güçlenmesi

Parmakların-Güçlenmesi

Diğer enstrümanlarda da olduğu gibi, parmakların güçlenmesi çok önemlidir. Eğer bir enstrüman çalmak istiyorsanız, parmak geliştirici egzersizleri yapmamanız, sizin o enstrümanı tam anlamıyla çalamamanıza sebep olur.

Parmaklarımı nasıl güçlendirebilirim?

Parmakları geliştirmek için her enstrümanda neredeyse benzer alıştırmalar ve egzersizler vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse, bas gitar için parmak egzersizleri şunlardır;

 • 1. Tel’in, 1. perdesinden başlayarak, bas gitarın en son perdesine kadar aynı tel üzerinde sırası ile “İşaret, orta, yüzük ve serçe” parmak olmak üzere basarak gitmek. Tab şeklinde yazmak gerekirse şu şekilde açıklayabilirim;

İ: İşaret Parmağı / O: Orta Parmak / Y: Yüzük Parmağı / S: Serçe Parmak

1—2–3–4–5–6–7–8–9–10–11–12–13–14–15–16

İ—O–Y–S–İ–O-Y–S–İ–O—Y—S—-İ–O—Y—-S–

Bu egzersizi, bas gitarınızın her teline uygulayabilirsiniz.

 • Bu egzersizde ise yapacağınız şey biraz daha zorlayıcı fakat bir süre sonra eğlenceli olabilecek bir alıştırma. Bu egzersizi de yukarıdaki gibi yazmak gerekirse;

İ: İşaret Parmağı / O: Orta Parmak / Y: Yüzük Parmağı / S: Serçe Parmak

Mİ (E)     1—2–3–4–

İ–O–Y—S

LA (A)    1—2–3–4–

İ–O–Y—S

RE (D)    1—2–3–4–

İ–O–Y—S

SOL (G)  1—2–3–4–

İ–O–Y—S

Sırası en üstteki telde 1-2-3-4 yaptıktan sonra bir aşağıdaki tele inerek orada da 1-2-3-4 yapıp, en alttaki tele indikten sonra yukarıda gösterildiği gibi 4-3-2-1 yapa yapa en yukarı ki tele kadar çıkmak. Bunu sürekli yaparsanız, parmaklarınızın güçlenmesi için çok yararlı olacaktır.


Kas Hafızası Gelişimi

Kas-Hafızası-Gelişimi

Kas hafızası enstrüman çalmak ve öğrenmekte çalışılması gereken belki de en önemli etkendir. Bir enstrüman öğrenirken, öğrendikten sonra da şarkıları çalabilmek ve teknikleri öğrenebilmek için kas hafızasının gelişmesi çok önemlidir. Bas gitarda bir egzersizi sürekli yaparsanız, bir şarkı içerisinde o egzersizdeki gibi bir nota akışı var ise, o kısmı sanki siz bestelemişsiniz gibi rahat ve kusursuz bir şekilde çalabilirsiniz. Veyahut solo partisyonlarında ya da doğaçlama gelişen icralarda rahat olmanız için kasa gelişiminiz çok önemlidir. Bunun için sizlere önerebileceğim tek bir şey var o da: Öğrendiğiniz ve öğrenmekte olduğunuz her şeyi sürekli tekrar etmelisiniz!


Metronom Çalışması 

Metronom-Çalışması 

Çoğu müzisyenin çok önemsediği, çoğu müzisyenin de hiç umursamadığı ama aslında umursanması gereken ve çalışılması gereken en önemli konudur Metronom. Siz nasıl yürürken ister istemez belirli bir ritimde yürüyorsanız, bir şarkıyı, bir egzersizi yaparken, enstrüman öğrenirken de belli bir tempoda çalışmalısınız. Nasıl ki şiirlerin hepsi hızlıca okunmuyorsa, hepsinin kendisine ve duygusuna göre bir hızı var ise, müziğinde kendi ritmi, temposu vardır. Eğer siz bu temponun dışına çıkar, hatta hiç umursamazsanız, sizi dinleyen kimse sizin ne demek istediğinizi anlamaz ve siz hiç bir zaman kendinizi müzik ile anlatamazsınız.

Eğer metronom ile çalışmazsanız olacaklar;

 • Hiç bir şarkıyı doğru tempoda çalamazsınız
 • Sizi dinleyenler birer müzisyen olmasalar bile, bir şeyleri yanlış yaptığınızın farkına varırlar
 • Kendinizi müzik yoluyla asla düzgün bir şekilde ifade edemezsiniz
 • Çaldığınız şeylerin duygusu ortadan kaybolur
 • Müzik kulağınız gelişmez
 • Ritim duygunuz gelişmez

Eğer metronom ile çalışırsanız kazanacaklarınız;

 • Kulağınızın gelişmesi
 • Ritim duygunuzun gelişmesi
 • Her parçayı kolaylıkla çalabilmeniz
 • Hiç bir zaman ritim kaçırmamanız
 • Her enstrümana yatkınlığınızın artması

Peki durum böyleyken neden kendinize bir metronom cihazı almıyorsunuz. Hatta onu bile almanıza gerek yok, telefonlarınıza bir metronom uygulaması bile indirebiliyorken neden hala metronom ile çalışmıyorsunuz? Metronom ile çalıştığınız parça, dünyanın en zor parçası bile olsa, yavaştan hızlıya doğru çalışarak, kusursuz bir şekilde çalamayacağınız parça yoktur.

“Peki metronom çalışması nasıl yapılıyor?”

Sizlere önerebileceğimiz bir kaç metronom çalışmasını yazmak gerekirse;

 • Bir egzersiz bulun ve metronomu en düşüğe ayarlayın
 • En düşük metronomda tamamiyle doğru ve kusursuz çalana dek o egzersizi, o tempoda çalışın
 • O tempoda kusursuz çaldığınızı düşündüğünüz zaman (Hiç bir cızırtı ya da yanlış notaya basma gibi durumlar olmayınca) metronomu “10” ölçü hızlandırın
 • Kendinizi doğru çalıyormuş gibi hissettiğiniz sürece metronomu arttırarak çalın

Bas-Gitaristleri-Geliştirecek-Önemli-Egzersizler

 

Bugün, bas gitaristler için altın değerinde egzersizleri ve çalışma yöntemlerini içeren bir yazı hazırlamıştık. Umarız bütün bas gitaristler memnun kalmıştır. Müzik ile kalın!

Eğer bir bas gitar satın almak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız “En Uygun Fiyata Bas Gitar Satın Alma Rehberi” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

 


Etiket: , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz