erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Baget Nasıl Tutulur


Erturgut Sanat Merkezi > Bateri > Baget Nasıl Tutulur

doğru baget tutuşu nasıl olur

Klasik ve Modern Baget Tutuş Yöntemleri

Bateriye yeni başlayan öğrenciler için ilk ders, baget tutuş tekniği olacaktır. Günümüz için en çok kullanılan iki tip baget tutma tekniği vardır. Bu yazımızda baget nasıl tutulur ve baget tutarken nelere dikkat etmemiz gerek bunları öğrenebilirsiniz. Bateri çalarken en temel konunun doğru baget tutuşu olduğunu unutmamak gerekir.

Genel olarak yumuşak vuruşlar ve ritimler içeren caz vb. tarzındaki müzik türlerinde klasik tutuş tercih edilmektedir.
Bu tutuş için sol el, (ilk okul bandosunda olduğu gibi ya da askeri bandolarda gördüğümüz şekliyle) avuç içi yukarı dönük olması şartıyla ( bazı hareketler için bir miktar içe dönecektir.) baget avuç içini ortalayacak şekilde yerleştirilip, orta parmak ile işaret parmağı arasından geçirmelisiniz.

İkinci vuruş, ingilizce adı German Matched Grip (Alman tutuşu) olan eş vuruş tekniğidir.
Bu tutuşlar Fransız ve Alman tutuşları eşleşmiş tutuş olarakta bilinir. İki elinde eş olduğu, birbirinin aynı gibi göründüğü vuruştur. Bütün tutuşlardaki ilk hedef rahatlık ve kas gruplarına uyumluluktur. Alman tekniği bu tutuşlar arasında bileklerin kullanımını ön planda tutar. Bageti bileklerimiz kıvrılmadan, bileği asıl hareket alanının dışına çıkarmadan tutmak gerekir. Bu tutuşta sağ el ve sol el birbirinin aynı tutuşu sergiler. Bu tutuşun kaba tabiri ile küçük bir çekiç tutarcasına benzer bir tutuş sergilemektedir. Baş parmağın ilk boğumu ile işaret parmağının ikinci boğumuna denk gelecek bir biçimde tutulup diğer üç parmak ile bagetin etrafını sararak çok sıkı olmayacak bir şelikde tutulur.

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz