erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Uzun Sap Bağlama ve Kısa Sap Bağlama


Erturgut Sanat Merkezi > Bağlama > Uzun Sap Bağlama ve Kısa Sap Bağlama

Uzun Sap, Kısa Sap Bağlama

*Bağlama çalan kişi çalacağı müzik tarzını belirlemeli ve hangi bağlamayı kullanacağına karar vermelidir, bağlamayı çalacak olan kişinin uzun sap bağlamayı da kısa sap bağlamayı da iyi tanımalı ve ona göre karar vermelidir fakat bağlama çalmaya yeni başlayanların uzun sap bağlamayla başlamaları daha sağlıklı olacaktır.

* Uzun sap bağlama, kısa sap bağlamadan dört perde daha uzundur. Uzun sap bağlamanın tel boyu da daha uzun olduğu için bağlamanın sesi daha uzun süre tınlar.

* Akort ve çalım stilinden dolayı uzun sap bağlama da, transpoze imkanı ve ses aralığı da daha geniştir.

* Uzun sap bağlama çalan kişi parçayı transpoze ederken kapo kullanmasına gerek yoktur fakat kısa sap bağlamada akort sistemi ve çalım stilinden dolayı kapoya gerek vardır.
* Kısa sap bağlama sistemine ( çöğür ) , uzun sap bağlamaya ise bozuk ( kara düzen ) adı verilmektedir.

* Bağlama çalan bir kişi, hep aynı oktav ı kullandığından dolayı kısa sap bağlama çalmanın daha pratik olduğunu düşünür.

* Kısa sap bağlamanın bağlama ailesine katılması çok eski değildir. Buna karşılık  uzun sap bağlamanın  4000 yıllık bir geçmişi vardır. Birçokları da uzun sap bağlamayı tercih eder.

* Halk müziğinde tezene ve tavırlar yörelere göre değişmektedir. Kimi tavırlar uzun sap bağlamada, kimi tavırlar da kısa sapta daha uygun olmaktadır.

* Uzun sap bağlama ve kısa sap bağlama derslerimizle ilgili sanat merkezimize gelerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz, size özel hazırladığımız programlar sayesinde en kısa sürede sizi istediğiniz seviyeye getiriyoruz.

Bağlama Kursu İzmir  – Bağlama Dersi İzmir

Etiket: , , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz