erturgut sanat iletişim

Si Bemol Klarnet ve Sol Klarnet – Hangi Klarneti Tercih Etmeliyim? Klarnete Yeni Başlayanlar Hangi Klarnetle Başlamalı?


Erturgut Sanat Merkezi > Klarnet > Si Bemol Klarnet ve Sol Klarnet – Hangi Klarneti Tercih Etmeliyim? Klarnete Yeni Başlayanlar Hangi Klarnetle Başlamalı?

Klarnet Seçimi

klarnet

Klarnet

Bu kararı çalmak istediğiniz müzik tarzına göre vermelisiniz, si bemol klarnet batı müziğinesol klarnet ise türk müziğine göre daha uygundur. Si bemol klarnet yada sol klarnet olması üzerindeki delik ve mandalların sıralanışı ile ilgilidir.

Klarnette, sesin kalitesini ise klarnetin yapıldığı malzeme belirlemektedir. (Sol Klarnet) Kalitesine göre kullanılan maddeler; plasik, metal, fiber, sıkıştırılmış abanoz tozu, gül ağacı ve abanozdur. En iyisi abanozdur fakat bir o kadarda pahalıdır.

Sol Klarnet yada Si Bemol Klarnetten hangisini alacağınıza karar verdikten sonra, sıra hangi marka klarneti seçeceğinize geldiğinde öncelikle bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız. Eğer “ belkide yapamam, onca parayı çöpe atmayayım” diyorsanız, uygun fiyatlı ucuz bir klarnetle başlayabilirsiniz fakat daha iyi bir ses için daha kaliteli malzemelerden yapılmış, daha kaliteli enstrümanı seçmeniz, bütçenizi mümkün olduğunca zorlayıp kısabildiğiniz şeylerden kısıp daha iyi bir klarnet seçmeniz sizin için iyi olacaktır.

Etiket: , , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz