erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Resim Yeteneğini Geliştirme Yöntemleri


Erturgut Sanat Merkezi > Erturgut Sanat Merkezi > Resim Yeteneğini Geliştirme Yöntemleri

Resim Yeteneğini Geliştirme Yöntemleri

Bugün sizlere, resim yeteneğinizi nasıl gelişterebileceğinizi anlattığımız ve bazı etkili yöntemler sunduğumuz bir yazı hazırladık.

Resim-Yeteneğini-Geliştirme-Yöntemleri

 

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Resim yeteneği nasıl geliştirilir?

♦ Resim yeteneğini geliştirmek için önemli egzersizler nelerdir?

Dilerseniz, sizler için hazırladığımız “Resim Yeteneğini Geliştirme Yöntemleri” isimli yazımıza geçelim.


Resim Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

Resim yeteneği, kimisinde doğuştan gelen kimisinde ise sonradan kazanılan bir özelliktir. Bundan dolayı geliştirilebilme özelliği bulunmaktadır. Peki resim yeteneğini nasıl geliştirebilirsiniz?

Resim-Yeteneği-Nasıl-Geliştirilir

Dilerseniz sizler için resim yeteneğinin geliştirilmesi için uygulanabilecek bir kaç çalışma programı listeleyelim;

 • Günde en az bir saatinizi resim çizmeye ayırın
 • Hayatınızın her gününde resim çizmeye fırsat bulamayabilirsiniz. Bunun önlenmesi ve öğrenme sürecinin hiç bir zaman durmaması için yanınıza ergonomik, küçük çizim defterleri ve bir kaç farklı türde kalem alın. Bunu yaptığınız takdirde, her hangi bir yolculuk ya da bir yerde dinlenme esnasında resim çizmeye devam edebilirsiniz.
 • Ünlü ressamların tablolarını inceleyin. Fırça darbelerinin açılarını, sıklıkla kullandıkları bariz yöntemleri, tasvir ediş yöntemlerini… ama bunları asla taklit etmeyin, sadece öğrenin, inceleyip öğrenin ve kendi tarzınızda uygulayın. Aksi takdirde siz hiç bir zaman kendiniz, çizimleriniz de asla sizin çizimleriniz olamazlar!
 • Bıkmadan usanmadan çalışın. Sizin 1 ayda öğrendiğiniz “x” yöntemini başka bir kişi 1 haftada öğrendiğinde pes etmek yerine, o diğer kişinin bilmediği teknikleri araştırıp ufkunuzu açmalı, sürekli bir hırs ile kendinize yeni şeyler katmalısınız. Resim dünyası sizin hayalgücünüz ile sınırlı, siz ne kadar geniş düşünürseniz, resimleriniz de o kadar geniş olur.

Resim Yeteneğini Geliştirmek İçin Önemli Egzersizler

Resim yeteneğini geliştirmek için sadece doğaçlama çizimler yapmak tabi ki de yetmez, siz, hiç futbol sahasında sadece koşabilen bir adamın oynatıldığını gördünüz mü? Demek istediğim şu ki: Sadece çizmeyi bilmek değil, çizim tekniklerini, yöntemlerini ve ip uçlarını da bilmelisiniz.

Resim-Yeteneğini-Geliştirmek-İçin-Önemli-Egzersizler

Dilerseniz sizler için resim yeteneğini geliştirici çizim yöntemlerini ve egzersizlerini madde madde listeleyelim;

 • Eksiklerinizi Tespit Etme ve Çözümleme: Yeni çizim teknikleri ve yöntemleri öğrenmekten ziyade, eksiklerinizi bulmanız ve çözümlemeye çalışmanız da çok önemlidir. Bir konuda eksik olduğunuzu farkedip, bu gerçekle yüzleşemiyorsanız siz hiç bir zaman gelişme gösteremezsiniz. Dilerseniz, sizler ile bu eksik tespit etme ve çözümleme yönteminin adımlarını madde madde yazalım;
 1. Eksik Tespiti
 2. Eksik İle Yüzleşme
 3. Eksiğin Giderilmesi İçin Araştırmalar Yapılması
 4. Eksiğin Giderilmesi

Yukarıda yazmış olduğum 4 adımı eksiksiz yaparsanız, kendi hatalarınızı ve eksiklerinizi kısa bir süre içerisinde farkedip, düzeltme yolunda ilk adımlarınızı atarsınız.

 • Geliştiren Taslak Resimlerin Çizilmesi: Bu teknik ise, çizim tekniklerini, görüş algılarını ve genel olarak resim yeteneğini geliştiren belli başlı kompozisyonların çiziminin denenmesini içeriyor. Dilerseniz sizler için bu” taslak çizimler”i ve geliştirdikleri kısımları madde madde listeleyelim;
 1. Yüz Çizimi

Yüz-Çizimi

Hepimizin de bildiği gibi yüz, çizilmesi zor ve belli bir karakteristik yapıya sahip bölgelerden birisidir. Eğer tamamen benzer yüzler çizmeye başlarsanız, bu sizin gerçekten gelişmiş olduğunuzu gösterir. Bu çalışma hem görüş algınızı hem de çizim becerinizi arttıracaktır.

 1. Gerçekçi Göz Çizimi

Göz-Çizimi

Resim çizerken bazı kişiler, çizdikleri şeylerin “gerçekçi” olmadıklarından yakınırlar. Çizimi gerçekçi olması en zor olan şeylerden biri olan gözü çizmeye çalışır ve gerçekten başarılı olursanız, bu sizin başarılı bir ressam olduğunuzu gösterebilir. Bu çalışma hem görüş algınızı hem de çizim becerinizi arttıracaktır.


Resim-Yeteneğini-Geliştirme-Yöntemleri

 

Bu yazıda, siz resim çizerler için hazırladığımız resim çizmeyi geliştiren yöntemleri bulunmaktaydı. Umarız, sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıdan memnun kalmışsınızdır. Sanat yapmaya devam edin!

Ayrıca; sanat tarihi ile alakalı enteresan bilgileri öğrenmek isterseniz “Sanat Tarihinden Bilmediğiniz 15 Şaşırtıcı Gerçek” isimli yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

 

 

 


Etiket: , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz