erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Klasik Gitar İle Akustik Gitar Arasındaki Farklar


Erturgut Sanat Merkezi > Erturgut Sanat Merkezi > Klasik Gitar İle Akustik Gitar Arasındaki Farklar

Klasik Gitar İle Akustik Gitar Arasındaki Farklar

Bugün sizlere klasik gitar ile akustik gitarın arasındaki yapı, üretim, kullanılma amacı ve icra konusundaki farklarını inceleyeceğiz.

Klasik Gitar İle Akustik Gitar Arasındaki Farklar

Aklınızda şu sorular mı var;

♦ Klasik gitar ile akustik gitar arasındaki farklar nelerdir?

♦ Klasik gitarı mı çalmalıyım yoksa akustik gitarı mı?

♦ Başlangıç seviyesi için hangi gitar türünü tercih etmeliyim?

Merak etmeyin, yukarıda yazdığım ve aklınıza takılabilecek bütün soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz. Dilerseniz yazımıza geçelim.


Klavyeler Arasındaki Farklar

Klavyeler Arasındaki Farklar

Klasik Gitar

Klasik ve akustik gitarların saplarını karşılaştırırken bariz bir şekilde gözümüze çarpan ilk farklılık sapın genişliği olacaktır.

Klasik gitarlarda sap genişliğği 52mm’ye kadar varabilir. Gitar sapının geniş olması demek, gitarın tellerinin birbirleri arasındaki uzaklığın geniş olması demektir. Klasik müzik icralarında çok karmaşık kontrpuanları olan ve aynı telleri aynı anda tınlattığımız için klasik gitarın sapının geniş olması bizim için bir avantajdır. Teller birbirine ne kadar yakınsa, icra o kadar zor olur, dolayısıyla kullanıldığı alan doğrultusunda klasik gitarın sapının geniş olma sebebi bu nedene dayalıdır.

Akustik Gitar

Akustik gitarlarda ise sap genişliği daha incedir. Akustik gitar sapları ortalama olarak 44mm civarındadır. Akustik gitarlarda icra edilen rock, blues, jazz gibi türler çok sesli müzik türleri arasında yer almaz. Bu müzik türleri, klasik gitara nazaran aynı anda birden fazla teli tınlatmaya değilde, aynı teli daha hızlı tınlatıp, farklı teller arasında daha hızlı geçiş yapmaya dayalıdır. Dolayısıyla sapın ince ve tellerin birbirine yakın olması çalınan tarzlara avantaj sağlar. Ayrıca, akustik gitar parmakla değil, pena yardımı ile çalınması için daha uygundur.


Headstocklar Arasındaki Farklar

Headstocklar Arasındaki Farklar

Bu kısımda ise karşımıza 2 adet headstock çıkmaktadır. En yüzeysel şekli ile açıklamak gerekirse headstock’lar klasik gitarda “Delikli (Slotted)”, akustik gitarlarda ise “Düz Deliksiz (Non-Slotted/Regular/Solid)” şeklindedir. Eski çağlardaki gitar üreticileri, klasik gitarda gördüğümüz delikli headstockları dizayn etmişlerdi. Günümüzde hala geleneklere bağlı kalarak “Slotted” headstocklar üretilmektedir. Fakat çoğu firma “Solid” headstocklara sahip klasik gitarlar da üretmektedirler. Delikli headstock’a sahip elektro gitarlar bile mevcuttur. Klasik gitardaki akort şaftı (telin sarıldığı silindir) daha kalındır. Bunun sebebi ise, yüksek esnekliğe sahip naylon tellerin, akord burgusuna daha iyi tutunup, bu esnekliği azaltabilmesidir.


Teller Arasındaki Farklar

Klasik gitarın telleri naylondan, akustik gitarın ise çelikten üretilmektedir. Piyasadaki bazı markalar farklı maddelerden üretse de, genellikle bu malzemelere kullanılır.  Dilerseniz sizlere teller arasındaki farkları görseller yardımıyla açıklayalım;

Akustik Gitar İnce Tel

Yukarıda gördüğünüz resimdeki teller, bir akustik gitarın alttaki 3 ince telinden birine aittir. Bu teller gerçekten çelik alaşımlardan üretilmektedir. Yani bildiğimiz sade çelik bir telden ibarettir. Elektro gitarda da aynı çelik alaşımlar kullanılmaktadır.

Akustik Gitar İnce Tel

Yukarıda gördüğünüz resimdeki teller, bir klasik gitarın en alttaki 3 ince telinden birine aittir. Bu teller misine gibi tamamen naylondur. Dolayısıyla teller çok yumuşak ve yüksek derecede esneme paylarına sahip tellerdir. Klasik gitara başka dillerde “Nylon String Guitar” da denmektedir.


Köprüler Arasındaki Farklar

Köprüler Arasındaki Farklar

Klasik Gitar

Yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz gibi, köprülerdeki tellerin tutturuluş biçimleri farlıdır. Yukarıda bahsettiğimiz nikel sarılı teller, naylon iplikler ve çelik alaşımlar icat edilmeden önce gitar telleri keçi ya da koyun bağırsağından üretilmekteydi. Bu bağırsaklar çok esnek ve yumuşak olduğundan dolayı, bağırsaktan üretilen tellerin gitara tutturulması için yapılabilecek tek şey düğüm atmaktı. Bu esneme payını avantaja çevirdiğimiz ve hala kullandığımız için klasik gitarın telleri hala köprüye düğüm atılarak takılmaktadır.

Akustik Gitar

Akustik gitarların telleri çelik ve dayanıklı olduğu için tutturulmak için ihtiyaçları olan tek şey köprünün içindeki deliklerin içine teller geçirildikten sonra konulan pinlerdir.


Klasik Gitar İle Akustik Gitar Arasındaki FarklarEğer bir klasik veya akustik gitar satın almak istiyor fakat hangi marka ve modeli seçmen gerektiğin konusunda endişelerin dolayısıyla da aklında soru işaretleri var ise aşağıdaki yazıları okuyarak, istediğin gitarı en uygun fiyata nasıl satın alacağını öğrenebilirsin;

En Uygun Fiyata Klasik Gitar Satın Alma Rehberi

En Uygun Fiyata Akustik Gitar Satın Alma Rehberi

En Uygun Fiyata Elektro Gitar Satın Alma Rehberi

 

 


Etiket: , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz