erturgut sanat iletişim

Kemanım ile Komşuları Rahatsız Etmeden Evde Nasıl Çalışabilirim:


Erturgut Sanat Merkezi > Erturgut Sanat Merkezi > Kemanım ile Komşuları Rahatsız Etmeden Evde Nasıl Çalışabilirim:

Keman öğrencilerimizin, en sıklıkla sordukları soru; Erturgut Sanat Merkezi’nde Kemanımız ile derslerimizi iyi bir şekilde alıyor ve çalışabiliyoruz ancak evde ders tekrarı yapmak istediğimde, apartmanda oturduğumuz için komşularım rahatsız olacağından gerektiği şekilde çalışamıyorum. Yazı başlığımızın cevabını şimdi veriyoruz; Keman Susturucu Aparatı.

Aşağıda bahsetmiş olduğumuz keman susturucu türlerinden bir tanesini temin ederek evinizde çok rahatlıkla istediğiniz sürelerde saat kaç olursa olsun çalışabilme özgürlüğüne sahip olabilirsiniz.

Keman öğrenmeye başlayan kişilerin, kendilerini geliştirebilmeleri için düzenli bir çalışma programı hazırlamaları ve o program dahilinde sıkı bir çalışma gerçekleştirmeleri gerekiyor. Yani başarıyı kısa sürede elde etmeleri için sınıfta aldıkları derslerin haricinde evlerinde de Keman ile ekstra tekrarlar yapıp, çalışmaları gerekmektedir.

Erturgut Sanat Merkezi olarak ders aldıkları saatlerin dışında da öğrencilerimize Keman çalışmaları için mevcut sınıflarımızda her zaman etüt yapma fırsatı sunuyoruz ancak evlerinde de çalışma yapmak isteyen öğrencilerimize yol göstermek adına aşağıdaki bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Keman’ da en yaygın olarak kullanılan Keman Susturucularını, kullanım şeklinize ve ses kesme özelliğine göre aşağıda sizlere tanıtacağız.

Aklınıza şayet şu soru gelir ise; Acaba Susturucu Kullanmam Kemanıma zarar verir mi? Bunun cevabını susturucu çeşitlerinden sonra yazımızın sonunda okuyabilirsiniz.

 

Keman Susturucu Aparatı (1):

Keman da kullanılan bu susturucu enstrümanınızın sesini büyük ölçüde azaltarak ağır bir ses kısıklığı yapmaktadır.

İnsanların bulunduğu yerde, onları rahatsız etmeden Kemanınız ile rahat bir şekilde çalışmak istiyorsanız bu susturucu tam size göre diyebiliriz.

Bu tip susturucu, tellere kanca gibi geçmek yerine tamamen köprü üzerine oturtularak kullanılmaktadır.

 

 

Keman Susturucu Aparatı ( Tourte ) (2):

Keman’da kullanılan bu susturucuda kemanın köprüsüne bağlayarak kullanılan küçük ve de diğerlerine göre nispeten daha ucuz bir aparattır.

Küçük bir lastik parçası olarak görülse de köprünün titreşimlerini azaltıp Kemanınızın sesini azaltacaktır.

 

 

 

Keman Susturucu Aparatı ( Tourte Yuvarlak ) (3):

Bu Susturucu, Keman’da en popüler kullanılan susturucu aparatıdır.

Yuvarlak Keman Susturucu tellerinize zarar vermeyecek şekilde siyah kauçuktan

yapılmaktadır.

 

 

 

Keman Susturucu Aparatı (4):

Dört dişli olan bu susturucu şekli, birinci sırada gösterdiğimiz susturucu ile aynı çalışma prensibine sahiptir fakat tonu farklıdır.

Metal susturucu genellikle krom kaplı pirinçten yapılmaktadır. 1. Susturucudan çok daha sessiz çalışır.

Eğer Keman Çalmaya yeni başladıysanız bu susturucu şeklini sizlere pek önermiyoruz, Metal olmasından ötürü Kemanınıza zarar vermemeniz için ya profesyonel bir yardım almalısınız yada diğer kauçuk modellerden bir tanesini temin edebilirsiniz.

Yazımızın başında da dediğimiz gibi;

Evet, Kemanım ile komşularımı ve ailemi rahatsız etmemek için Susturucu alıp çalışabilirim ama

Kemanda Susturucu kullanmak Kemanıma zarar verir mi?

Susturucu kullanmanız Kemanınıza zarar vermez fakat takıp çıkarırken dikkatli olmazsanız. Keman Susturucunuzu takarken, kemanınızın köprüsüne zarar verebilirsiniz. Dolayısıyla takıp çıkarırken dikkat gerektiren aparatlardır.

Metod Susturucuları takarken daha dikkatli olmalısınız çünkü Kemanın köprüsüne zarar verilmese bile tellerinize zarar verebilirsiniz.

Susturucuyu köprüye taktığınızda çok fazla bastırmamalısınız, baskı yaptığınız taktirde kemanınızın gövdesini çatlatabilirsiniz.

Kauçuk olan Keman Susturucu aparatları her ne kadar yumuşak olsa da yine de hassas olunmalıdır.

Şayet Keman çalmaya yeni başladıysanız, Kemanınızın susturucusunu takarken profesyonel yardım almanızı öneririz. İzmir Karşıyaka’da bulunan Erturgut Sanat Merkezinde öğrenci iseniz, konusunda uzman usta öğretmenlerimiz tarafından sizlere her zaman destek verebiliriz. Şayet uzakta iseniz ve bizden yardım talep ederseniz, bize 0 507 959 63 33 No’lu telefonumuzdan ulaşabilir. Ziyaret ettiğiniz www.erturgutsanatmerkezi.com sitesinden canlı olarak destek alabilirsiniz.

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz