erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Keman Çalarken Yapılan Hatalar


Erturgut Sanat Merkezi > Keman > Keman Çalarken Yapılan Hatalar

Keman Çalarken Yapılan Hatalar

Bugün sizlere, keman çalarken sık yapılan hataları listeleyerek hatalarınızı görmenize ve bunları düzetlmenize yardımcı olacağız. Yazmış olduğumuz hataların yanlarına çözümlerini yazarak bu sık yapılan hataları düzelterek herkesin kemanı doğru bir şekilde çalmasını sağlamayı amaçlıyoruz.

Keman-Çalarken-Yapılan-Hatalar

Aklınızda şu sorular mı var;

♦ Keman çalarken hangi hataları yapıyor olabilirim?

♦ Keman çalarken sıklıkla yapılan hatalar nelerdir?

♦ Keman çalarken her yerim ağrıyor, acaba bir yanlış mı yapıyorum?

Merak etmeyin, yukarıda yazmış olduğumuz ve aklınızda oluşabilecek diğer tüm potansiyel sorularınızın cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz. Dilerseniz yazımıza geçelim.


1) Metronom İle Çalışmamak

Metronom-İle-Çalışmamak

Nasıl ki dünyanın bir haritası, bir yemeğin pişme süresi, kısacası her şeyin bir zamanı ve ölçüsü var ise, müzikte de aynı şey geçerli. Keman ile bir şarkıyı çalarken, şarkının temposuna göre çalmalıyız, aksi takdirde şarkı ne kulağa güzel gelir ne de çalan kişi doğru çalabilir. Dolayısıyla, keman ile yaptığımız pratikleri ve alıştırmaları da bir metronom cihazı ile doğru tempolarda, tempoları çalabilme kapasitemize göre arttırarak çalışmalıyız.


2) Tekniksel Gelişmeye Önem Vermemek

Tekniksel-Gelişmeye-Önem-Vermemek

İcra kısmından zevk alıp, kendini tekniksel açıdan geliştirmeyen kişiler, çalarken diğer kişilere göre sıkıntı çekebilirler. Bir enstrümanda “Şu çok önemli, sadece buna çalış” diye bir şey yok. O yüzden her açıdan kendinizi geliştirmelisiniz.

Kemanda iki adet tekniksel gelişme vardır. Bunlar;

♦ Yay Gelişimi: Yay gelişimi, teli akıcı bir şekilde çekme ile başlar, parmaklarınızı koymanıza kadar gider. Parmaklarınızı koymak için acele etmeyin, öncelikle yayı düzgün bir şekilde çektiğinizden emin olmalısınız. Tabi ki de yay gelişimi bu kadar kolay bir şekilde bitmiyor. Yay gelişimi için yazılmış kitaplar, çekilmiş videolar var. Bunları okuyup, izleyip bunları göz önünde bulundurarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

♦ Parmak Gelişimi: Yay gelişimini tamamladıktan sonra öğrenilmesi gereken diğer tekniksel bilgi ise parmak gelişimidir. Parmak kontrolünün sağlanmaması durumunda, ne kişinin çaldığı parça anlaşılır ne de çalan kişi keman çalmaktan zevk alır. Parmak gelişimi için yapılabilecek egzersizler vardır. Bu egzersizler içerisinde sizi en çok zorlayacak kısım yüzük ve serçe parmağınızdır. Bu yüzden bu iki parmağı ayrıca çalışmanızı öneririz.


3) Seslerin Yanlış Basılması

Seslerin-Yanlış-Basılması

Keman perdesiz bir enstrüman olduğu için kemanda en çok yapılan hata, seslerin yanlış basılmasıdır. Bu konuda yapabileceğiniz en önemli egzersiz, yanınıza bir metronom cihazı alıp, bastığınız perdelerdeki notaların tam notalar olup olmadığını kontrol ederek çalışmak olacaktır. Kemana yeni başlamış birisi bu notaların tam nota olup olamadığını kontrol edebilecek bir tecrübeye sahip olmadığı için, metronom bu işi fazlasıyla üstlenecektir.


4) Zaman Ayırmamak

Zaman-Ayırmamak

Ne yazık ki sadece keman için değil, diğer tüm enstrümanlar için geçerli olan bir hata bu. Zaman ayırmamak. Nasıl ki okuma-yazmayı öğrenmek için okula gidiyor, evde ödevlerinizi yapıyor, kısacası yeterli zamanı ayırıyorsanız, keman çalmayı öğrenirken de zaman ayırmanız gerekir. Aksi takdirde öğrenme süreciniz uzar, hatta yanlış öğrenebilirsiniz. Zaman ayırın, günde en az bir saat öğrendiğiniz şeyleri tekrar etmeye özen gösterin.


5) Aceleci Olmak

Aceleci-Olmak

Herkez, her şeyi bir anda öğrenmek ister. Her parçayı, her tekniği hemen öğrenmek ister fakat müzikte “hemen” diye bir şey yoktur. Bir şeyi öğrenmek için onun yolundan gitmeniz lazım ve o yolun sonu asla gelmez, her zaman öğrenecek bir şey bulursunuz.

Eğer bir parçayı çalamıyorsanız iki sebebi vardır;

♦ Parça sizin o an bulunduğunuz seviyenin üzerindedir.

♦ Yay çekişi gibi tekniksel kısımlarda eksikleriniz olduğu için, sesleri tam veremiyorsunuzdur


Keman-Çalarken-Yapılan-HatalarEğer yukarıda ki hatalardan bir tanesi bile sizde var ise, maddenin içinde geçen çözüm için yapılabilecek şeyleri yaptıktan sonra düzeleceğinden biz eminiz. Siz de kemanı hatasız çalabilrisiniz, tek yapmanız gereken şey yukarıdaki hataları yapmamak.

 

 

 

Ayrıca; eğer bir keman satın almak istiyor fakat hangi model/markayı satın alacağınız konusunda kararsız kalıyorsanız “En Uygun Fiyata En Doğru Kemanı Satın Alma Rehberi” isimi yazımızı okuyabilirsiniz.


Etiket: , , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz