erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Keman Akordu Nasıl Yapılır?


Erturgut Sanat > Keman > Keman Akordu Nasıl Yapılır?

keman akorduKeman akordu nasıl yapılır? “Kemanda akort”

Yazımıza geçmeden sana bir önerimiz daha olacak, eğer kısa zamanda hızlıca keman çalmak istiyorsan, hazırladığımız keman dersi videolarını da izleyebilirsin, bu videolara keman kursu sayfamızın ortalarından ulaşabilirsin, bu yazıyı okuduktan sonra videoları da izlemeyi unutma. İşte videolar burada —> Keman Kursu İzmir

Keman akort yazımızda bulacağınız konu başlıkları aşağıdaki gibidir;

1. Keman akordu nasıl yapılır?
2. Keman akordu yapma programı ve keman akord programı indirme ve kullanma
3. Keman akort sesleri
4. Türk Müziği keman akordu ve Batı Müziği keman akordu

Keman Akordu Yazısının Özeti:

Kemanda tellerin sıralanışı yani keman akort sesleri kalın telden ince tele doğru Sol – Re – La – Mi şeklindedir ve notaların harf karşılıkları da sırasıyla kalın telden ince tele doğru G – D – A – E şeklindedir. Kemanın akordunu yapmak için bu sesler bir müzik aletinden alarak veya keman akort programı kullanarak yapabilirsiniz. Yazımızın devamında kemanın nasıl akord edildiği ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

:::::::::::::::::: Kemanı akord etmeyi kolayca öğrenmek!

Akord Nedir?

Öncelikle akord nedir? Akord kavramını ilk olarak öğrenmemiz keman çalmaya başladıysak kesinlikle gereklidir.

Akord, müzik aletinin, örneğin kemanın, çalınması sırasında istenilen doğru notaları vermesi için yapılması gereken ayardır, bu ayar kemanda telleri burgular yardımıyla sıkarak veya gevşeterek yapılır, ince ayar niteliğindeki ayar ise fixler yardımıyla yapılmaktadır. Akord kavramıyla akor kavramı karıştırılmamalıdır, ikisi birbirinden farklı şeylerdir. Akor aynı anda en az 3 sesin birlikte tınlatılmasıdır. Akord ise kısaca müzik aletinin doğru sesleri verecek şekilde ayarlanmasıdır.

Çaldığınız müzik aletini akordsuz çalmanız kulağınızın yanlış sesler alışmasına sebep olacaktır, kesinlikle keman çalarken ilk önce kemanın akordunu kontrol etmelisiniz, bu tüm müzik aletleri için geçerlidir, ilk önce akordlu bir müzik aletiyle çalışmaya başlamalısınız.

Gelelim asıl konumuza “ Keman Nasıl Akord Edilir? ”. Başlangıçta kemanınızı akord ederken bilen birinden yardım almanız ve keman akordundan anlayan biriyle birlikte kemanınızı akord etmeniz daha sağlıklı olacaktır, her ne kadar keman nasıl akord edilir yazımızı okuyup keman akordu konusunda bilgi sahibi olsanız bile fark etmeden keman tellerini çok sıkarak kemanın telinin kopmasına sebep olabilirsiniz, bu yüzden kemanınızı ilk kez akord ederken eğer imkanınız varsa kemanın nasıl akord edildiğini bilen birinden destek alabilirsiniz.

Kemanı akord etmek için kullanabileceğimiz yöntemler;

1. Tuner Yardımıyla Kemanı Akord etmek
2. Piyanodan veya doğru akordlu bir müzik aletinden ses alarak kemanı akord etmek

Bu iki keman akord yönteminden bize en uygun olanı kullanarak kemanımızı akord edebiliriz, fakat 2. Yöntemde dikkat etmemiz gereken keman akordu için referans ses alacağımız müzik aletinin de kesinlikle doğru akordlanmış olmasıdır. Ayrıca kemanı akord ederken batı müziği keman akord yöntemi ve türk müziği keman akord yöntemi farklılık gösterecektir, Türk Müziğinde notaları isimlendirirken bir farklılık olacaktır, yazımızda Türk Müziği Keman Akordun da bahsetmeyeceğiz fakat ister batı müziği ister sanat müziği çalacak olun sizin tercih etmeniz gereken keman akordu Batı Müziği Keman Akord Sistemi’dir, aklınızı karıştırmamak için Türk Müziği keman akorduyla ilgili ayrıntıya girilmemiştir, yapmanız gereken akord sistemiyle ilgili bilgi aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.

keman akortTuner yani akord cihazıyla keman akordu ve referans sesle keman akordu olmak üzere 2 keman akord yöntemini incelemeden önce kemanın akord sisteminden bahsedelim.

Batı müziği keman akord sistemine göre keman akordunu yaparken teller kalın telden ince tele doğru sırasıyla şöyle sıralanmaktadır;

Sol Teli
Re Teli
La Teli
Mi Teli

Kemanı akord ederken her telin ayarlanması gereken notalar bunlardır, sırasıyla yukarıdan aşağıya yani kemanda kalın telden ince tele doğru teller sol – re – la – mi şeklinde olmalıdır.

1. Tuner ( Akord Aleti ) kullanarak kemanı akord etme

Kemanı akord etmek için tuner kullanmamız gerekiyorsa öncelikle notaların harflerini bilmemiz gerekmektedir. Notalara karşılık gelen harfler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Do – C
Re – D
Mi – E
Fa – F
Sol – G
La – A
Si – B

Kemanın kalından inceye doğru tellerini harf olarak sıralarsak karşımıza çıkan harfler G – D – A – E yani sol – re – la – mi olacaktır.

Tunerla akord için, eğer bir akord cihazımız yoksa telefonumuza bir tuner programı indirebiliriz, eğer telefonumuz tuner programını desteklemiyorsa bilgisayarımıza da bir tuner programı indirerek bilgisayarımızın mikrofonu aracılığıyla kemanımızı akord edebiliriz, yine de en sağlıklısı bir akord cihazı yani tuner satın almak ve akord aleti kullanarak kemanı akord etmektir.

Keman Akord Programı ve Keman Akord Programı İndirme

Eğer telefonunuza ya da bilgisayarınıza bir keman akord programı indirmek istiyorsanız size önerebileceğimiz bir keman akort programları AP Tuner’dır. AP Tuner akord programını ister bilgisayarınıza isterseniz de telefonunuza http://www.aptuner.com/aptuner_index.html linkinden indirebilirsiniz. Keman Akord Programı indir şeklinde arama yapanların işine yarayacak bir uygulamadır.

Tunerla akord ederken önce akord cihazını kemanın sesini iyi alacak şekilde kemanın yakınına koyuyoruz, etrafta başka müzik aletinin veya her hangi bir şeyin sesinin olmaması kemanı doğru akord etmek için daha iyi olacaktır, çünkü akord aleti diğer sesleri de algılayabileceği için kemanı yanlış akor etmenize sebep olabilir.

Tuner ı keman akordu için kemanın yanına koyduktan sonra öncelikle kemanın en ince teline yani mi teline vuruyoruz, mi teline vurduğumuzda doğru keman akordu durumunda akord cihazında E harfi çıkmalıdır. Eğer farklı bir harf çıkıyorsa duruma göre teli sıkmalı ya da gevşetmeliyiz. Aşağıdaki harf sıralamasından bakarak gevşetip sıkmanız konusuna karar verebilirsiniz, eğer en alt tele vurduğunuzda E harfi yerine, F harfi çıkıyorsa yani aşağıdaki listeye göre olması gereken harf yerine bu harfin sağında kalan bir harf çıkıyorsa bu durumda teli gevşetmemiz gerekmektedir, eğer vurduğumuzda çıkan harf E harfi yerine D harfiyse bu durumda teli sıkmamız gerekmektedir.

A – B – C – D – E – F – G / A – B – C – D – E – F – G – A

En alt teli E harfine göre akordladıktan sonra bir üstündeki teli A harfine göre akordlamamız gerekmektedir yine aynı şekilde yukardaki notaların harf karşılıklarına bakarak doğru şekilde telleri gevşetip sıkarak kemanı akordlamamız gerekmektedir, A telini de akordladıktan sonra bir sonraki telimiz olan re telini de D harfine karşılık gelecek şekilde akordlamamız gerekmektedir. En üstteki en kalın telimiz olan sol telinde ise G harfi olacak şekilde kemanı akordlamamız gerekmektedir.

2. Piyanodan ya da başka bir müzik aletinden ses alarak kemanı akord etme

Artık kemanın boş tellerinin nota olarak isimlerini ve harf karşılıklarını biliyoruz, kalından inceye Sol(G) – Re(D) – La(A) – Mi(E) şeklinde sıralanmıştır.

Buna göre piyanodan veya diğer müzik aletinden gerekli notalara sırasıyla basarak, kulağımıza güvenerek kemanın tellerini akord edebiliriz, eğer başka bir müzik aletinde notaların yerlerini bilmiyorsak youtube gibi sitelere “ Violin Tune” – “Keman Akordu” – “Keman Telleri” – “Violin Strings” yazdığınızda karşınıza kemanın tellerinin tek tek sesleri çıkacaktır, bu sesleri tek tek dinleyerek kemanınızı akord edebilirsiniz, hatta bu sesleri telefonunuza kaydederek istediğiniz zaman kemanınızı akord edebilirsiniz.

Baştada belirttiğimiz gibi kemanınızı ilk kez akord ediyorsanız, keman akordunu bilen biriyle birlikte akord etmeniz daha sağlıklı olacaktır. İki yöntemi de kullanarak kemanınızı akord etmeyi denemelisiniz, akortsuz bir müzik aletiyle, akortsuz bir kemanla çalışma yapmamalı ve ilk olarak akordunun tam olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Keman akorduyla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için Erturgut Sanat’a facebook üzerinden ulaşıp keman kursumuza sorularınızı sorabilirsiniz.

 

Etiket: , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz