erturgut sanat iletişim
Müzik – Resim – Tiyatro – Fotoğraf Kursu İzmir

Çini Atölyesi


Çini Atölyesi

Çini yapmanın eğlenceli dünyasına çini atölyemizde adım atmaya ne dersin? Açılacak olan çini atölyelerimize katılmak için yapman gereken çok basit, bizi arayıp çini atölyemize ön kayıt yaptırabilirsin!

İzmir’de çini kursu arıyorsan, çini kursu fiyatlarını merak ediyorsan, bizi arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çini Nedir?

Kökeni Osmanlı tarihine dayanan, çok özel ve nadide miraslardan biridir. Cami ve türbelerin duvarlarında sıkla karşılaştığımız bu sanat dalı, sarayların ve köşklerin iç ve dış cephelerinde de kullanılmıştır. İnce detaylar ile objelere işlenen bu süsleme sanatı osmanlı tarihinin en gözde sanatı olarak günümüze kadar gelmiştir.

Günümüzde daha çok vazo, tabak, sürahi ve çeşitli kap ve kaçaklar üzerinde kullanılan bu sanat dalı Karahanlılar tarafından geliştirilip daha sonraları diğer Türk Anadolu Selçuklu Devleti ve Büyük Selçuklu Devleti, hakimiyet altına aldığı yerlerde cami, saray ve medrese inşa edip bu sanatı, bu mekanların çeşitli bölgelerine yansıtmışlardır.

O dönemler daha çok bitkisel kökenli desenler, yazılar üzerine işlenen sarı, turkuaz, siyah ve lacivert gibi renkler kullanılmıştır. Zaman ilerledikçe bu renklerin yerlerini yanına altın sarısı, kırmızı ve fistic yeşili gibi renkler de eklenmiştir.

Çini Sanatında Uygulanan Teknikler

Çini sanatında kullanılar 4 teknik bulunmaktadır.

+ Perdah: Gümüş ve altın tozlar kullanılarak yapılan, beyaz ve saydam astar levhalar üzerine oluşturulan desenleri sonradan fırınlayarak yapılan bir çini tekniğidir.

+ Sır Altı Boyama: Osmanlı Devletin’de kullanılmaya başlayan ve hala gündemini sürdüren bir çini tekniğidir.

+ Mozaik Çini Tekniği: Tuğla süslemesi olarak da adlandırılabilir.

+ Renkli Sır Tekniği: Renkli sır üzerine yapılan desenler ile oluşan bir çini tekniğidir.