erturgut sanat iletişim
Müzik – Resim – Tiyatro – Fotoğraf Kursu İzmir

Bağlama Dersi


Bağlama Dersi

bağlama kursu izmirÖğrenme garantili, uygun fiyatlı bağlama kursları ve uygun fiyatlı bağlama satışları.

Ayrıca aklınıza takılan tüm sorular için Kursa Başlamadan Önce Bilinmesi Gereken 6 Şey yazımıza tıklamanızı ve okumanızı kesinlikle öneririz. https://www.erturgutsanatmerkezi.com/sik-sorulan-sorular/

bağlama-kursu-izmir

Bağlamanın ülkemizdeki önemi

Bağlama ülkemizde en yaygın olan telli çalgılardan biridir. Bağlama bir Türk çalgısıdır. Adeta bağlamanın çıkardığı her tınıda bir şeyler anlatmaya çalışır bağlamayı dinleyene. Bağlama öyle bir dildir ki, herkesin bildiği ama kimsenin anlatamadığı şeyleri anlatır, çok içtendir. Parmakların bağlamanın her perdeye değiştirmesiyle gönüller yeni bir perdeyi aralar, çok farklı bir taddır bağlama, bağlamayla yeni bir hikayeye akar yürekler. En güzel sevda türkülerini alt tel, en hüzülü dertleri orta tel, gurbetle sılanın yanık havasınıda üst tel anlatır bize, bazen birleşip bu üçü hayatı anlatır bizlere, bağlama sayesinde.

baglama-kursu-izmir
Duygu yüklü koca bir gemidir bağlama, o küçük gövdesinde ne duygular saklıdır bağlamanın, “Bağlama” Türk Milletinin bağrından kopmuş bir çalgıdır.

Bağlamanın yapısı ve çeşitleribağlama dersleri izmir

Bağlamanın gövdesi ağaçtan oyularak yapılmıştır, telli ve uzun saplı, bir tür halk müziği çalgısıdır. Yöresel ve boyutları itibariyle farklı isimlerle anılır bağlamalar; Kopuz, cura, saz, çöğür, dombra, iki telli, tambura, divan sazı, meydan sazı, tar vs. Bağlama değişik tekniklerde, parmaklar ve mızrapla çalınır. Parmaklarla çalma tekniği “şelpe” veya“dövme” olarak adlandırılır.

Bağlama genellikle 7 tellidir. Teller altta iki çelik ve bir sırma bam teli, ortada iki çelik, üstte de bir çelik ve bir sırma bam teli olmak üzeredir.

Bağlama Düzeni

Bağlamada çoğunlukla kullanılan düzenler; bağlama, bozuk düzen (kara düzen), misket düzeni, fa müstezat, abdal düzeni ve do müstezat düzenleridir.

Erturgut Sanat Merkezi Bağlama Kurs Programı

Bağlama dersleri sırasında öğrenmek istediğiniz tarz doğrultusunda bir program hazırlayarak bağlama derslerindeki verimi en üst düzeye çıkarmaktayız. Ayrıca öğrencilerimiz bağlama kursu sırasında sanat merkezimizdeki bağlamaları kullanabilmektedirler.

Bağlama Kursu Gün ve Saatleri

Bağlama kurslarımızın birebir özel derslerinin gün ve saatleri öğrencinin isteği doğrultusunda belirlenmektedir. Sınıf halindeki bağlama derslerimizde ise gün ve saatler sanat merkezimizde açılmış olan sınıfların saatlerine göre ayarlanmaktadır.

acoustic guitar performance by music bandBağlama Kursu Etkinlikleri

Sanat merkezimizden bağlama dersi alan öğrenciler isterlerse düzenlenen konser gibi organizasyonlara da katılabilmektedirler. Ayrıca diğer müzik aleti öğrencileriyle beraber çalışmalarda yapabilmektedirler.

İzmir’de Bağlama Kursuyla İlgili Sık Sorulan Sorular

Ne kadar zamanda bağlama çalabilirim?
Bağlama çalmayı öğrenme süreniz tamamen sizin beklentilerinizle ilgilidir fakat en azından 2. 3. aylarınızda yavaş yavaş şarkı çalışmalarına başlayabilirsiniz.

Bağlama çalması zor mudur?
Bağlama çalması düzenli bir çalışmayla zor değildir.

Kısa sap bağlamayla mı yoksa uzun sap bağlamayla mı başlamalıyım?
Çalmak istediğiniz yöre doğrultusunda buna karar vermek daha doğru olacaktır. Hangisiyle başlayacağınıza karar vermek için bağlama öğretmenlerimizden destek alabilirsiniz.

Bağlama fiyatları ne kadar?
Bağlama fiyatları ortalama olarak 100 TL’den başlamaktadır.

Bağlama kursunuza nasıl ulaşabilirim? Ulaşım kolay mıdır?
Bağlama kursumuza ulaşım çok kolaydır, isterseniz Narlıdere, Buca, Bornova, Hatay, Yeşilyurt, Güzelyalı, Mavişehir, Bostanlı, Alsancak, Urla, Balçova, Gaziemir, Karabağlardan da kolaylıkla bağlama kursumuza ulaşabilirsiniz, metro, otobüs ve vapurla kolayca kursumuza ulaşabilir ve bağlama eğitimi alabilirsiniz. Kursumuza Aydın’dan ve Manisa’dan da gelen bir sürü bağlama öğrencisi vardır.


Bağlama Dersi İzmirİzmirde Bağlama Dersiİzmir Karşıyaka Bağlama Kursu

Bağlama Kursu İzmir Karşıyaka
izmir bağlama kursları
saz kursu
bağlama kursu izmir buca
bağlama kursu izmir karşıyaka
izmir baglama kursları