erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Gitar Hakkında Sık Sorulan Sorular?


Erturgut Sanat Merkezi > Gitar > Gitar Hakkında Sık Sorulan Sorular?

Gitar Hakkında

Gitarda parmak alıştırması nasıl yapılır?
Gitar çalmaya yeni başlayanların ilk yapması gereken alıştırma 1-2-3-4 olmalıdır, parmakları sırasıyla kullanarak 1. 2. 3. Ve 4. Perdede yapılan bu çalışma hem sağ hemde sol elin gitarla tanışması için uygun bir alıştırmadır.

Gitar parmakla nasıl çalınır?
Gitarı parmakla çalmak için sağ el p – i – m – a şeklinde harflendirilmiştir. Gitardan ton elde etmek için tırnak şarttır, parmakla çaldığımızda biraz daha ölü bir ton elde edilecektir fakat tırnakla çalındığında biraz daha canlı bir ton duyulucaktır. Penayla aynı anda 2 notaya vurma imkanımız olmayacaktır ancak arpej şeklinde çalışmalar yapabiliriz fakat tırnak aynı anda 2 notaya vurma imkanı sağlayacaktır.

Gitar nasıl akort edilir?
Gitarı akort etmenin en iyi yolu akort aleti kullanmaktır fakat akort aleti bulamıyorsak akortu düzgün olan başka bir aletten sırasıylagitarın tellerinin seslerini duyup akortunu yapabiliriz. Akort sıcaklık değişimiyle, sert bir çalım şeklinden dolayı, yada burguların bir yere dayanması yüzünden bozulabilir. Akortun bozulmaması için bulunulan ortamın ısısı fazla değişmemelidir.

Gitar çalarken pena nasıl kullanılır?
Gitar çalarken pena kullanmanın ilk şartı üst ve alt vuruş teknikleridir. Süpürme tekniği penanın sadece aşağı yada yukarı doğru hareket ederek kullanılığı bir tekniktir. Temel olarak görevin sol elde olduğu bir tekniktir.

Klasik gitar ile akustik gitar arasındaki farklar nelerdir?

– Klasik gitarın son 3 teli misina geri kalan basa doğru olan teller ipek alaşımlı sarım tellerdir, akustik gitarda ise bütün teller çelik alaşımlıdır. Akustik gitarın biraz daha tiz bir yapısı,klasik gitarın ise biraz daha tok bir ses yapısı vardır.
Klasik müzikte çoğunlukla klasik gitar tercih edilir fakat rock ve jazz müzikte daha çok akustik gitar tercih edilir.

İyi bir gitarın özellikleri nelerdir?
Sap için abanoz ağacı daha tercih edilir fakat gitarda kullanılan her ağac gitarın tonunu değiştirir bu yüzden herkes kendi zevkine göre bir seçim yapmalıdır. Stüdyo için kullanılacakgitarda volümden öte ton daha önemlidir.

Gitar nasıl bir enstrumandır?
Gitar sap ve gövde olmak üzere 2 ana bölümden oluşur ve çok çeşitli ağaçlardan yapılır. Gitarın ağırlığı her gitar çeşidine göre değişir. Gitarın boyutları genelde 1 metre civarındadır.

Gitar nasıl muhafaza edilmelidir?
Evde muhafaza edilirken nemsiz ortamlarda muhafaza edilmelidir.

Gitarda akor nasıl basılır?
Akor en az 3 sesten oluşur, 3ün altında ses verildiyse buna aralık denir. Önce sol elimizle basılacak akorun notaları basılır ve sağ elle basılan notalara vurulur.

Gitarda bare nasıl basılır?
Bare genelde 1. Parmakla basılan bir çalış şeklidir. Bare eşiğin görevini gören bir kalıptır. Duruma göre diğer parmaklarıda bare şekline sokmamız gerekir.

Kolay basılan akorlar hangileridir?
Gitara yeni başlıyanlar için kolay denilebilecek akorlar ilk pozisyonda olan akorlardır. Bu akorlar “C, D, Dm, E, Em, G, A, Am” dür.

Elektro gitarda solo nasıl atılır?
Solo gitar çalmanın yolu sağ ve sol elin beraber hareket edip iyi koordine olmasından geçer. Beğendiğiniz gitaristlerin sololarını birebir nota nota çıkarmaya çalışın.

Elektro gitar çalmak zor mudur?
Bu ne ve ne kadar çalmak istediğinize bağlı, gerçekten virtüözite kıvamında gitar çalabilmek gerçekten çok uğraş gerektirmektedir. Günde 1,5 -2 saatinizi disiplinli bir çalışmaya ayırmanız gerekmektedir. Çok fazla müzik dinlemeniz gerekmektedir. Dinlemek bu işin %90 ıdır. Parmak yapısı, el yapısı gibi şeylerin bu işle ilgisi yoktur.

Elektro gitar çalarken distortion nasıl kullanılır?
Rock, blues ve diğer modern stillerde en çok kullanılan efekttir.

Elektro gitarda entonasyon ayarı nedir?
Herhangi bir yerde çalınan seslerin aynı frekansta gelmesi entonasyondur. Entonasyon kesinlikle profesyoneller tarafından ayarlanmalıdır.

Elektro Gitarda Sap Ayarı nasıl yapılır?
Sap ayarı sapın içinden geçen demir vasıtasıyla yapılır ve sap ayarıda uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

– Bas Gitar Nasıl Çalınır?
Yeni başlıyacak olanlar başta oturarak çalışmalıdırlar.

 

Elektro Gitar Kursu İzmir / Elektro Gitar Dersi İzmir / İzmir Elektro Gitar Dersi / İzmir Elektro Gitar Kursu Karşıyaka / Gitar Kursu İzmir / Gitar Dersi İzmir / İzmir Gitar Dersi / İzmir Gitar Kursu

 

Elektro Gitar Dersi İzmir

Elektro Gitar Kursu İzmir – Elektro Gitar Dersi İzmir Karşıyaka – İzmirde Elektro

 

Etiket: , , , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz