erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Gitar Efekt Pedalları


Erturgut Sanat > Gitar > Gitar Efekt Pedalları

Overdrive

Hemen hemen hepimiz daha önce overdrive’ın ne olduğunu duymuşuzdur ve genellikle satın aldığımız ilk gitar efekti bir overdrive’dır. Basit olarak overdrive’ın yaptığı iş gitarımızdan gelen sinyali alıp ona biraz ‘gain’ eklemektir. Distortion pedallarının aksine overdrive’ın tonları daha yumuşaktır  çünkü distortion pedalları ‘hard clipping’ (sert kırpma diye çevirilebilir) kullanırken, overdrive pedalları ‘soft clipping’ (yumuşak kırpma) kullanır. Burada ‘kırpma’ gain eklendiği zaman sinyalin baskılanması anlamına geliyor. Kırpma ne kadar yüksekse armonikler o kadar yüksek ve dinamik menzil o kadar düşük olacaktır.

Distortion

Overdrive’a benzer, fakat daha serttir. Distortion pedalları gitardan gelen sinyali değiştirirken daha agresiftir. Mid seslerin yok olmasını sağlasa da distortion’ı sert, agresif soundu için kullanmayı hemen hemen herkes tercih eder.

Fuzz

Eğer bir kez olsun Jimi Hendrix dinlemişseniz fuzz’ın ne olduğunu duymuşsunuzdur. Aslında temelde fuzz da bir çeşit overdrive’dır fakat daha klasik bir sesi vardır. Hemen hemen overdrive’la aynı şekilde sinyali bozup tonunuza “fuzzy” bir hava verirler.

Oktav

Temel olarak oktav pedalı gitarınızdan gelen sesi alır ve çaldığınız notayı bir oktav düşürür.

Pitch Shifter

Oktav pedalıyla hemen hemen aynı işleve sahiptir, sesinizi değiştirmeye yarar ve David Gilmour sayesinde ün kazanmıştır.

Harmoniser

Çalmadan önce çalacağınız tonu seçersiniz ve bu pedal seçeceğiniz aralıklarda armonik partisyonlar yaratır.

Talk Box

Peter Frampton, Richie Sambora ve Joe Perry sayesinde ün kazanan efekt pedalı temelinde gitarınızın sinyalini alır ve bunu pedalın içinde tutar. Ses buradan dışarı çıkamaz. Pedaldan çıkan ve genellikle mikrofona yakın bir yere konumlandırılan bir hortum vardır; bu hortumu ağzınıza koyar ve ağzınızı değişik şekillerde hareket ettirerek pedalda tutulan sesi değiştirir, farklı sesler elde edersiniz.

 

Auto-Wah

Auto-wah diğer wah pedalları gibi ayağınızla kontrol edilmez. Tellere yapılan vuruşla, tuşeyle kontrol edilir. Aynı zamanda önceden belirlenen zamanlarda çalması için de ayarlanabilir.

Wah

Wah en ünlü gitar efekti olabilir. Genelde bu pedallar ayakla ileri geri ittirilerek kullanılır. İleri ve geri gittiğinde pedal iki frekans arasında değişiklik yapar ve hepimizin sevdiği o sesler ortaya çıkar. Aynı zamanda hareket ettirilmek yerine belirli bir yerde bırakılabilir; bunun bir örneğ için Dire Straits’in ‘Money For Nothing’ parçasını dinleyebilirsiniz.

 

Chorus

Gitardan çıkan seslere titreşimli bir hava vermeye yarar.

 

Phaser

Phaser pedalları gitardan çıkan sesi içeri ve dışarı hareket ettirirler. Herhangi bir eski Van Halen şarkısı dinlerseniz, phaser efektini duyarsınız.

Flanger

Flanger efektleri  gitarınızla jet motoru veya uzay temalı sesler çıkarmanıza yarar. Özellikle metal müzik gitaristlerinin en iyi arkadaşı flangerlardır diyebiliriz.

 

Rotating Speaker

Phaserla hemen hemen aynıdır fakat daha hızlı bir ayarı vardır.

 

Tremolo/Vibrato

Bu efektler sinyalinizi alır ve onu yüzlerce küçük parçaya bölüp arka arkaya çalarlar.

 

EQ (Ekolayzır)

Amfinin üzerinde gördüğünüz ayarların pedal haline getirilmesidir. Amfinizden gelen seslerden istemediklerinizi yok etmeye ya da istediklerinizi arttırmaya yarar.

 

Compressor (Kompresör)

Kompresör düşük (bas) ve yüksek (tiz) sesleri birlikte alır ve mid sesleri de arttırır. Örnek olarak;
eğer çok fazla basa sahip bir amfide çok tiz sesleri olan bir gitar çalıyorsanız çok işinize yarayacaktır.

Delay

Bu efekti kullanırken zaman aralığını ve diğer ayarları belirtirsiniz ve üzerinize bastığınızda gitarınızdan gelen sesi tekrar eder.

 

Reverb

Gitara eko benzeri bir ses verir. Reverb pedalı büyük bir kilisede, stadyumda ya da bir konser salonunda çalıyormuşsunuz havasını verebilir.

 

Etiket: , , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz