erturgut sanat iletişim

Gitar Dersi – Temel Ders Bilgileri


Erturgut Sanat Merkezi > Gitar > Gitar Dersi – Temel Ders Bilgileri

Daha İyi Gitar Çalmak İçin Yapılması Gerekenler
Gitarın son dönemin en popüler enstrümanlarından biri haline gelmesinin asıl nedenleri dinlediğimiz her türlü müzik içerisinde kendine yer edinmesi, çalmasının kolay olması ve kolay bir şekilde taşınabilmesi sayılabilir.  Gitar çalmak ve kendini bu alanda geliştirmek istiyorsan güzel bir tercih yaptığını belirtmemiz gerekli.

Özellikle kolay taşınabilmesi, arkadaşlarınızla beraberken çalacağınız bir iki kolay parça ile bile ortamın havasının değişmesini sağlayacak aynı zamanda daha kaliteli ve eğlenceli vakit geçirebileceksiniz.


Gitar çalmanın kolay yolu : Kısa zamanda hızlı çözüm
Eğer gitar çalma konusunda gerçekten kararlıysan bu yazıyı okuyup bitirdiğinde gitar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olacağın gibi aynı zamanda da enstrümanını yakından tanıyacaksın.

Sonuç mu ? Tabi ki de çevrendeki bir çok gitar çalan kişiye göre daha avantajlı olacak ve neyi nasıl yapman gerektiğini anlayacaksın. Kendi kendine bir çalışma programı oluşturabilecek, çalamam dediğin parçaları bile nasıl basite indirgeyerek çalışmasını yapabileceğini çözeceksin.

Şu kısmında üzerinde gerçekten bir kez daha durmak istiyorum. Bir kurs yerinden eğitim alman ve bunu evde pekiştirmen için kendince bir gitar öğrenme programı oluşturmalısın. İşin anahtar noktası gerçekten bu.

Yazının ilerleyen kısımlarında bunları detaylı bir şekilde açıklayacağız fakat şimdiden ön bilgi verirsek kendine hazırlayacağın program ile ;

  • Eksiklerini fark edeceksin. Bu eksikleri hangi çalışma ile kapatabileceğini öğreneceksin.
  • Sadece parça odaklı değil aynı zamanda egzersiz odaklı çalışma yapmanın ne kadar önemli olduğunun bilincine varacaksın.
  • Herkes güzel gitar solosu atmak ya da gördüğü parçayı anında çalmak istiyor. Parçanın zorluk seviyesi ne olursa olsun onu parçalara ayırıp detaylandıracak bilgiye sahip olacaksın.

Her gün 1 saat verimli çalışma ile 1 haftada kendini 3’e katla

Düzenli bir çalışma yapmanız gerekiyor. Peki nedir bu düzenli çalışma ?  Gel detaylı bir şekilde açıklayalım bunu.

Düzenli çalışma prensibi aslında en temelden ilerlemek anlamına gelmektedir. Şunu düşün gitar çalmaya başladığın zaman öğrendiğin ilk gitar çalma teknikleri nelerdi ?

Eğer elektro gitar çalıyorsan öğrendiğin ilk teknik alternate picking yani bir tele hem alttan ardından üstten vurman anlamına gelen teknik.

Bu tekniği başlangıçta egzersizler hatta basit parçalar içinde kullandığında öğrendiğini sanıyorsun değil mi ? Aslında öyle değil.

Sürekli olarak gelişime açıksın, bu da şu anlama geliyor. Her gün biraz daha ileri seviyeye geçebilirsin. Bugün yaptığın pena çalışması ile yarın yaptığın bir olmayacak. Olmaması adına yapman gereken şey önce şuan hangi seviyede isen o teknikleri bir kağıda yazmak.

Daha sonra diyelim ki kağıda yazdığın ve bu zamana kadar öğrendiğin teknikler arasında alternate picking, hammer on bulunmakta. Önce bunları bir parça içerisinde kullanmadan daha akıcı hale getirmelisin.

Pena egzersizi yaparken metronom ile çalışman pena kullanan elini geliştireceği gibi aynı zamanda klavyede tellere basan parmaklarını da güçlendirip hızlanmasını sağlayacaktır. O çok sevilen hızlı sololar aslında tamamen parmak kontrolünün yüksek bir seviyede olması ile atılabilir.

Kendi seviyeni sürekli olarak yukarı çekmeyi hedefle ! Gitar eline aldığın gibi ilk yapman gereken şey parmaklarını metronom ile ısındırmak olmalı.

Gelelim hammer on tekniğine. Bu teknikte pena vuruşu kullanarak ya da kullanmadan incelici sesler ve o seslere ait diziler elde edilmekte. Bu tekniği geliştirmen için yapman gereken öncelikle gitar klavyesinde bulunan elin parmaklarını güçlendirmek. Hammer on tekniği Türkçe karşılık olarak çekiçleme anlamına gelmektedir, yani parmaklarını klavyeye güzel bir şekilde vurabilmelisin. Bunu da yine metronom ile çalışman seni bir sonraki seviyeye taşıyacaktır.

Aynı bu şekilde yaptığım gibi sen de kendi eksiklerini kağıda dökersen daha bilinçli bir çalışma ile kısa sürede kendini geliştireceksin. Ezbere değil bilinçli atılan her adım seni bir sonraki seviyeye inanılmaz hızlı götürecek.


Gitarda hızlanmak için ne yapılabilir
Gitar çalan herkes istisnasız hızlı gitar çalmak için bir çeşit çalışmalar yapmakta ancak bu çalışmalar bir düzene sahip olmadığı için gerekli ilerleme sağlanamamaktadır.

Bunun için yapılması gereken çalışmalar aslında çeşitli gitar pdf kitaplarında bulunan speed up çalışmaları olarak geçmektedir.

Gitarda yüksek hızlarda çalabilmek ve hızlı gitar öğrenmek için öncelikle metronom ile çalışma alışkanlığı kazanmanız gerekiyor. Bunun sonucunda çalışmayan birine göre en az 3 kat daha hızlı ilerlersiniz.

Metronom ile çalışma mantığı aslında sağ ve sol el arasındaki koordinasyonu sağlamaktır. Yavaş tempoda çalışırken bu size basit geliyor olabilir ancak hız arttırıldıkça bunu korumak zor olacaktır. Metronom bu noktada devreye girerek kolaylık sağlamaktadır.

Yani kısacası gitarda hızlanmak eşittir metronom.

Sonuca ulaşan yolda ilerlemek için önce basitten ilerlemek en sağlıklısıdır. Basit gitar çalma alışkanlığını kazandıktan sonra zaman içerisinde bunu ilerletecek ve gitarda gelişeceksin.


Bir diğer merak edilen konu ise evde gitar öğrenmek ya da tek başına gitar öğrenmektir. Evde kendi başına yapacağın çalışmalar sırasında teknikleri yanlış oturtursan bunu düzeltmek çok da kolay olmayacaktır.

Enstrüman öğrenilirken hata yapılması gayet doğaldır ancak bu hatanın kalıcı olması hangi enstrümanı çalıyor olursan ol seni zor duruma sokacaktır. Yanlış kavradığın bir şeyi değiştirmen için fazladan emek ve zaman harcaman gerekecektir.

Bu nedenle evde gitar çalmayı kendi başına bir seviyeye kadar öğrenebilirsin ancak ilerlemek istiyorsan bir bilene danışman gitardan aldığın zevki arttıracak ve yerinde saymadan güzelce kendini geliştirebileceksin.


Gitar çalan bir kişi mi olmak istiyorsunuz yoksa bir gitarist mi ? İkisi arasındaki farkı iyi bilmeniz gerekiyor çünkü hemen hemen herkes 2 ay sonunda azda olsa bazı parçaları gitarda çalabilir ve bununla yetinebilir. Bu kişiler gitar çalmaktadır.

Gitarist dediğimiz de ise gitara ait teknikleri güzelce uygulayabilen ve kendini sürekli geliştirme odaklı çalışma yapan insanları kastetmekteyiz.

Eğer gitarist olmak istiyorsan sahip olman gereken ilk şey disiplin. Herkes gitar çalıyor ancak senin onlardan farklı olarak disipline sahip olman, gitarı nasıl çalabileceğin konusunda sana bir avantaj sağlayacaktır.

Bu disiplin sayesinde neyi ne kadar çalışman gerektiği konusunda kendine bir plan çıkarabilecek ve daha çok gelişmek için neler yapman gerektiğinin farkında olacaksın.

İyi bir gitarist olmanın koşulları disiplin, günü gününe çalışmaktır.


Elektro gitara nasıl başlanır : Önce klasik gitar öğrenmeli mi ?

Elektro gitar çalmak için önce klasik gitar çalmalısın diyen onlarca kişi görmüş ya da bu konu hakkında çeşitli sitelerde yazılan yazılar görmüş olabilirsin.

Bu konu üzerinde durmadan kısaca kapamak gerekli çünkü hangi gitar türünü çalmak istediğin, sevdiğin müziklerle bağlantılı bir konudur.

Yani klasik müzik dinlemeyi seviyor ve bunları gitarda çalmak istiyorsan yapman gereken şey klasik gitar eğitimi almaktır.

İki gitar içinde ortak kullanılan onlarca teknik bulunmaktadır ancak bu iki gitarı birbirinden ayıran da çeşitli teknikler vardır. Eğer elektro çalmak istiyorsan ve klasik ile başladıysan bu tekniklerden geri kalacaksın.

Eğer bütçen varsa hangisini istiyorsan onunla başlamalısın. Eğer diyelim ki elektro alacak bütçen yok klasik gitarla başlamak istiyorsun bu da güzel bir seçimdir. Az önce de dediğimiz gibi iki gitar arasında ortak kullanılan onlarca teknik var, bu teknikleri hiç öğrenmemek yerine klasik gitarda alt yapıyı oluşturup artından elektroya geçersen karlı çıkan sen olursun.

Az bir gelişim göstermen bile hiç olmamasından oldukça iyi ve faydalıdır.


Gitar öğrenmek için ne yapmalıyım : İstek ne kadar önemli

Gitar öğrenmek için istek gerçekten önemli. Hoşuna gitmeyen çalmaktan keyif almadığın bir enstrüman için saatlerce çalışmak insanı bıktıran bir süreçtir.

Ancak tam tersi eğer gitar çalmaktan keyif alıyorsan bu sefer işin daha da kolaylaşacak çünkü başardıkça, parça çaldıkça isteğin daha da çok artacak.

Eğer isteğin varsa bundan sonrası tamamen profesyonel destek almakta bitiyor. Alanında uzman kaliteli bir gitar öğretmeni ile çalışmanız durumunda kısa sürede iyi bir seviyeye geleceksiniz.


Gitar öğrenme sitesi önerilerimiz: 

İnternet üzerinde gitar eğitimi üzerine onlarca faydalı site bulunmaktadır. Bu sitelerde çeşitli egzersiz paylaşımları yapan birbirine yardımcı olmaya çalışan onlarca gitarist var.

Sen de bu siteleri internet üzerinde “ gitar egzersizleri pdf “, gitar forum gibi aramalar sonucunda ulaşabilirsin.

Onlarca kaynağın paylaşıldığı bu siteler bilinçli gitar çalışan biri için mükemmel kaynaklardır. Bunun yanı sıra dünyaca ünlü gitaristlerin çalışma kitaplarına da yine ulaşabilirsin. Örnek vermek gerekirse Dream Theatre grubunun gitaristi John Petrucci tarafından yazılmış Rock Dicipline adlı kitabı pdf olarak internet üzerinden rahatlıkla indirebilirsin.


Başlangıç Düzeyinde hangi parçaları denemelisiniz: 

Gitar eğitimine yeni başladıysan ileri seviye parçalara bakmanın sana yararı çok olmayacaktır bunun yerine en kolay gitar öğrenme parçalarından başlaman ve bunları eksiksiz bir şekilde çalman seni hayalini kurduğun, o çalmayı istediğin parçalara bir adım daha yaklaştıracaktır. Unutma ! Koşmadan önce emeklemek gerek.

Bu parçalar çeşitli şarkıların soloları ya da ritmleri olabilir. Örnek vermek gerekirse; Sweet Dreams parçasına sadece 20 dakikanı ayırarak çalabilirsin ya da Linkin Park’tan A Place For My Head parçasını yine aynı süre içerisinde rahatlıkla çalabilirsin.

Türkçe olsun diyorsan Pinhani, Ogün Sanlısoy , Barış Manço, Mor ve Ötesi’nden sevda çiçeği, Kurban gibi grupların parçalarını da biraz emek göstererek güzelce çalabilirsin.

Yapacağın çeşitli aramalar ile gitar solo tab ve gitar ritm tablarına ulaşabilirsin.


Elektro gitar öğrenmek zor mu : 

Elektro gitar öğrenmenin diğer gitar türlerini öğrenmekten hiçbir farkı yoktur. Standart elektro gitarlar da klasik gitar gibi 6 tele sahiptir. Perde sayısı klasik gitara göre daha fazla ve klavyesi incedir. Daha çok pena kullanılarak çalınmakta olup melodiler rahatlıkla elde edilir.


Elektro gitarın çalışma prensibi nasıl diye merak edenler için ; elektro gitarın jak girişine kablo takıldıktan sonra diğer ucu amfiye giriş yapılır. Amfinin de bir güç kaynağına bağlanması ile birlikte ses elde edilir. Amfi üzerindeki çeşitli ayarlar yardımı ile clean ya da distirtion tonda çalışma yapılabilir.

Amfi üzerinde sadece clean ve distirtion geçişleri değil aynı zamanda tiz, bas ve mid ayarları bulunur. Bu ayarlar yardımı ile gitar üzerinden alacağınız tonu değiştirmiş olursun. Hangi parçayı çalacaksan ona dair ayarlamaları kendin yaparak kolayca çözebilirsin.


Gitarda Sol El Kullanımı

Sol elin içerisinde bir küre olduğunu düşünerek dört parmaktan en uzununu, diğer parmaklara göre saptan uzak tutmak; buna karşılık serçe parmağını da diğer parmaklara göre daha yakın tutmak mümkündür. Tabii ki bu tüm ve tek çözüm değildir. Fakat denilebilir ki uygun bir çözüme ulaşabilmek için iyi bir hareket noktasıdır.


Gitarda Sağ El Kullanımı

Sağ el tekniğinin en önemli özelliklerinden birini oluşturur. Uzatılan tırnaklar sesin daha kuvvetli çıkmasını sağlar. Parmakların aktif hareket etmeleri önemlidir. Tellerle ilişkinin çok duyarlı olması gerekir. Parmaklar telleri çekmek yerine onlara vurmalıdır. Parmakların birbirinin hareketini engellememeleri için doğrultularını çok iyi düzenlemek gerekir. Bunun için başparmak doğrultusu ile diğer parmakların doğrultularını birbirine dik iki ayrı doğrultu olarak kabul edebiliriz…


Bilek ve Parmaklar

Bir klasik gitaristin çalgısının tutuşunun doğruluğu, gitarın klavyesini herhangi bir şekilde sol elle desteklemesi gereksinimini ortadan kaldırır.

Parmaklar tellerden minimum yükseklikte tutulmalıdır. Parmakların doğal olarak hareket kabiliyeti, gerek boy, gerekse kütle dengesizlikleri vardır. Asıl olan bu dengesizlikleri en aza indirgeyip mümkün olduğunca eşit şartlara getirmektir.

Mümkün ise parmak ve bileklerinizde az da olsa ağırlık bulundurmayınız. (yüzük, saat, bilezik vb.)

Sol elde işaret parmağında başlayıp 1 işaret parmağı 2 orta parmak 3 orta parmağın solundaki parmak 4 küçük parmak olarak numaralandırılır

Sağ elde ise PİMAX dediğimiz olay vardır baş parmaktan başlayıp küçük parmağa kadar her parmak için bir harf gelecek şekilde uyarlanır.


Sağ El Başparmak Tekniği

Başparmağın doğru kullanımı en önemli teknik özelliklerden biridir. Kötü kullanılan bir başparmak yalnız kendisinin değil, aynı zamanda diğer parmakların serbest hareketini de önemli miktarda engel olur. Daha da kötüsü, ele salınım vererek elin emniyetini bozar. El mümkün olduğu kadar sabit olmalıdır. Hareket bilekten olup, kolun pozisyonunu bozmadan yalnız başparmak ve parmakların hareketine izin vermelidir.


Gitar Telleri

En iyi sonucu almak için teller doğru takılmış ve iyi durumda olmalı, gitar ve gitarist için uygun şekilde seçilmelidir. Zayıf entonasyon, akort zorlukları, çınlama ve cızırtılar, ses ile esnekliğin kaybolması gibi pek çok problem eski veya aşınmış tellerle çalmaktan kaynaklanabilir. Teller, kullanım miktarı ve koşullarına uygun şekilde yenilenmelidir. Ter ve kir tellerin ömrünü süratle azaltacaktır. Telleri kullanımdan hemen sonra kuru ve tüy bırakmayan bir bez ile temizlemek bunu engellediği gibi perde ile klavyenin ömrünüde uzatacaktır. Tel yağları paslanmayı önleyerek tellerin ömrünü uzatabilir ancak kullanıldıktan sonra fazlası dikkatle alınmalıdır. Tel yağları naylon tellerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Nota:
Müzik seslerini gösteren işarettir ve yedi tane nota vardır. La-Si-Do-Re-Mi-Fa-Sol

Porte ve İlave Çizgisi:
Beş paralel düz çizgi ve dört eşit aralıktan oluşan şekildir. Notalar bu şekle sığmadığı zaman ilave çizgiler kullanılır.

Anahtar:

Portenin sol baş tarafına konulur ve konulduğu çizgiye kendi adını verir.

– Sol anahtarı
– Fa anahtarı
– Do anahtarı

Bemol: Önüne geldiği notayı yarım ses kalınlaştırır.
Diyez: Önüne geldiği notayı yarım ses inceltir.
Naturel: Değişime uğramış notayı normal hale getirir.

Tekrar işaretleri:

Röpriz: Genellikle başa dönüleceğini veya 2. defa görüldüğü yerden 1. defa görüldüğü yere dönüleceğini anlatır.

Ölçü tekrar işareti: Bir ölçüdeki notalar tekrar edileceği zaman kullanılır

Senyö: Bir müzik eserinde 2. defa konulduğu yerden, birinci defa konulduğu yere dönüleceğini ve son yazılan yerde bitirileceğini belirtir.


Tab nedir?
Tab yada tablature aşağıdaki gibi görülür.

E————————————————————————–

B————————————————————————–

G————————————————————————-

D————————————————————————-

A————————————————————————-

E————————————————————————-

Yukarıdaki şekildeki mantığı anladıktan sonra tab okumanın ne kadar kolay olduğunu göreceğiz. Tab nota okumak yerine geliştirilmiş bir tekniktir. Gitar için (diğer enstrümanlar içinde var) yukarıdaki şekli kullanacağız.

İngilizler yolun sağından gitmedikleri gibi notaları da bizim gibi yazmazlar. A:la, B:si, C:do, D:re, E:mi, F:fa, G:sol, onların Kullandıkları notalar. Ve şu an için standart olmuş durumda.

Şimdi yukarıdaki şekle tekrar bakalım. Gitarımızda altı tane tel var. Aşağıdan yukarı doğru mi si sol re la mi, ingilizler gibi yazarsak E B G D A E, şekildeki harfler gitarımızdaki telleri, uzun devam eden çizgiler ise klavyemizi gösterir.


Tab Nasıl Okunur
Bir örnekle başlayalım;

E————————————————————————-

B————————————————————————

G————————————————————————

D————————5———————————————–

A—————-4—————-4———4——–3——————

E————————————————————————-

Şekilde daha öncede söylediğimiz gibi gitarın klavyesini düşünelim görüldüğü gibi burada nota yerine rakamlar var.Gitarınızı alınız, ilk önce dört sayısını çalıyoruz. Dört sayısının bulunduğu çizginin baş tarafında ‘A’ harfini görüyoruz. Bu harf gitarımızın ‘la’ telini (aşağıdan yukarı doğru sayarak 5.tel) ifade ediyor. Dört sayısı ise o telin dördüncü perdesinin çalınacağını söylüyor.


RE MINOR (Dm)
Mİ MAJOR (E)

Mİ MINOR (Em)
LA MİNÖR (lam)

Bu akorları öğrenenin, bu akorları Öğrenirken Çalacağınız Ritm Şu:
iki aşağı iki yukarı bir aşağı bir yukarı bunu yavaş yavaş hızlandırırsanız iyi olur.

Akorlara buradan ulaşabilirsiniz; Gitar Akorları

Daha sonra bu akorları tek tek basarak aralarında çalarken birinden diğerine geçmeye çalışın Eğer bu İşi tam olarak yaparsanız size alttaki şarkıyla başlayabileceğinizi söyleyerek bu kadar zahmetten sonra sevindirebilirim.


Am Em
Dünyalar verdim gözlerinin ugruna
Am Em
Kaçamak saatler sonsuz kelimeler
Am Em
Unuttun mu yar söz verdin bana
Am Em
Gitmeyecektin daha neler neler
Dm Am
Simdi uzaklardasın bensiz sevdalardasın
Dm Am
Söyle söyle günesin kızı ne yapmaktasın

Em Em )
Hani benim, hani benim, benim olacaktın )
Am ) 2
Iki bahar önce okulun bitince bana varacaktın )

TEKRAR

ve bu şarkıyı çaldıktan sonra aşağıdaki akorlarıda öğrenirseniz ve değişik ritimleride araştırıp bulursanız ve  öğrenirseniz çalamayacağınız şarkı kalmayacak demektir!


Majörler

DO MAJOR (C)

Minörler

DO MINOR (Cm)

RE MAJOR (D)
RE MINOR (Dm)

Mİ MAJOR (E)
Mİ MINOR (Em)

FA MAJOR (F)
FA MINOR (Fm)

SOL MAJOR (G)
SOL MINOR (Gm)

LA MAJOR (A)
LA MINOR (Am)

Sİ MAJOR (B)
Sİ MINOR (Bm)

Yedililer DO YEDİLİ (C7)

RE YEDİLİ (D7)
Mİ YEDİLİ (E7)
FA YEDİLİ (F7)
SOL YEDİLİ (G7)
Sİ YEDİLİ (B7)
LA YEDİLİ (A7)

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
Gitara dair öğrenmeniz gereken tüm bilgiler tek yazıda.
Author Rating
51star1star1star1star1star

Etiket:

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz