erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Gitar Çeşitleri ve Özellikleri


Erturgut Sanat Merkezi > Gitar > Gitar Çeşitleri ve Özellikleri

Pek çok erkeğin lise yıllarında kız tavlamak için seçtiği yöntem;çalması zor mu yoksa çok kolay mı bilinemeyen;sıcak bir yaz akşamında kumsalda,kordonda arkadaşlarımızla otururken kalabalıktan birinin elinde aniden beliren ve tellerinden Akdeniz akşamları dökülen müzik aleti ‘’gitar’’.

Müzik denilince pek çoğumuzun aklına gelen ilk enstrüman gitar oluyordur.Sebebi gitarın pek çok müzik türüne yatkın olmasıdır.Gitar, neredeyse her müzik türünde kullanılan, yaygın bir enstrümandır.Öğrenme aşamasında diğer müzik aletlerine kıyasla daha hızlı sonuç alınır.Sonuçta hepimizin etrafında onlarca gitar çalan insan var değil mi.Ancak pek çok insan başlangıç seviyesini geçtikten sonra gitarı tamamen öğrendiğini zannedip eğitimi yarıda bırakır.Böylece ‘youtubedaki üç akorla bin şarkı nasıl çalınır’ videolarına yenileri eklenmeye devam eder.Gitarla bir şarkıyı temel seviyede çalmak da mümkündür profesyonel seviyede de. Nasıl çalacağınız sizin seçiminize kalmıştır.Nitekim gitarda kendini fazlasıyla geliştirmiş olan Fernando Sor, Mauro Giuliani, Matteo Carcassi, Napoléon Coste, Johann Kaspar Mertz ve ünlü nokia zil sesinin sahibi Francisco Tarrega yüzyılın en iyi gitaristleri olarak gösterilirler.

Nokia Tune

Teknik olarak gitardan kısaca bahsedecek olursak;

Gitar parmakla ya da penayla çalınan esasen sekiz şekline benzeyen yanları iki tarafı oyuk üzerinde ses perdeleri olan uzun saplı ve telli bir çalgı. Gitarlar genelde altı tellidir ve değişik ağaç türlerinden yapılırlar.

Gitarın Çeşitleri ve Özellikleri

Klasik Gitar

Klasik gitar tüm gitar türlerinin atasıdır.Diğer gitar türleri klasik gitarın çatısı altında türemiştir.Gövdesinin tam ortasında, “ses deliği” adı verilen yuvarlak bir boşluk bulunmaktadır. Çalışma prensibi ise, teller titreştiği anda, bu ses boşluğu içindeki havanın titreşerek buradan dışarıya ses vermesidir. Klasik gitar üzerinde, yukarıdan sayıldığında görülen ilk 3 tel, kalın teller olarak bilinir ve ipek üzerine sarılmış çeliktirler. Aşağıdaki 3 ince tel ise, naylondur.Aynı zamanda en uygun fiyatlı gitardır.21 perdeyle ses değiştirilir.Genellikle klasik ve flamenko müzik türlerinde kullanılmaktadır.

Akustik Gitar

Görünüş itibariyle klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa sahiptir.Yani teller birbirlerine klasik gitara nazaran daha yakındır.20-21 perde klavyeye sahip olacak biçimde üretilir. Yine 6 telli olmasına karşın tüm telleri çeliktir. Bu sebeple daha tiz bir ses sahiptir. Klasik gitar gibi parmak yerine daha çok pena ile çalınır.

En önemli özelliği tellerinin çelik olmasıdır. 4 adet sarı 2 adet beyaz çelik tel bulunur. Klasik gitarın çıkardığı sesten daha fazla ses çıkarmakta ve bazı tonlamaları daha iyi yapmaktadır.Akustik gitar, rock, blues ve pop müzik kültüründe görmekteyiz. Klasik gitar öğrenmek mi kolay yoksa akustik gitar mı derseniz; kesinlikle klasik gitar öğrenmek daha kolaydır. Akustik gitar ilk kullananlar için zor olabilir çünkü telleri ellerinizi kesecektir ve buna alışmak zaman almaktadır.

Elektro Gitar

Elektro gitar ise akustik olmayan bir gövde üzerine 20-24 perde arasında ses değiştiriciye sahip bir enstrümandır. Akustik gitarın elektronik özellikler kazandırılmış hali olarak tanımlanabilir. Çok daha ince ve masif ağaçtan bir gövdesi olduğu için akustik olarak ses özelliği yoktur.Tellerden gelen ses manyetikler tarafından elektrik sinyaline dönüştürülüp anfiye yollanır ve yüksek ses elde edilir. Genellikle pena ile çalınır.Manyetiklerin titreşimi algılayabilmesi için çelik tel kullanılır.

Bass Gitar

Çalışma prensibi olarak elektro gitara benzemektedir. Sesi, normal gitarlardan 1 oktav daha kalındır.Çok daha kalın çelik telleri vardır.Kalın notaları seslendirmek için kullanılır. 19-21 perde olmasına karşın bass seslerin niteliği gereğince daha uzun bir skalaya sahiptir.Diğer gitarlardan en önemli farkı genellikle 4 tele sahip olmasıdır.  Değişik çeşitlerde de bas gitarlar bulunmaktadır, bunlar; 4 telli, 5 telli, 6 telli, 7 telli, 12 telli, perdesiz, ve kafasız.Diğer gitarlara göre  bass gitar daha pahalıdır.

Henüz hangi gitarı çalacağınıza karar veremediyseniz eğitmenlerimiz eşliğinde bir deneme dersine bekler, yeteneğinize en uygun kursu seçmenize yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Gitar kursumuzla ilgili detaylı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz.

Etiket: , , , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz