erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Gitar Çalanların Yapmaması Gerekenler


Erturgut Sanat > Erturgut Sanat Merkezi > Gitar Çalanların Yapmaması Gerekenler

Gitar Çalanların Yapmaması Gerekenler

Bugün sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve yılların getirmiş olduğu eğitim ve öğretim tecrübelerimiz ile “Gitar Çalanların Yapmaması Gerekenler” konusunda gerçekten işe yarayacak ve tescillenmiş bilgileri içeren bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra, gitar çalan birisinin neleri yapmaması gerektiği konusunda bilmeniz gereken her şeyi öğrenecek ve istediğiniz her zaman doğrusunu yapıyor olabileceksiniz. Dediğimiz gibi bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, öğrencilerimiz ve başarıları tarafından tescillenmiş, profesyonel ve kaliteli bilgilerdir. Bu yazıda bulunan yanlışları yapmaz, tam tersi, doğrularını yaparsanız, siz ve gitar gelişiminiz için en doğru adımları atmış olursunuz.

Gitar-Çalanların-Yapmaması-Gerekenler

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır:

♦ Metronom Kullanmamak

♦ Parmak Kütletmek

♦ En Pahalı Gitarı Satın Almak

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımı ve yılların getirmiş olduğu eğitim ve öğretim tecrübelerimiz ile “Gitar Çalanların Yapmaması Gerekenler” konusunda gerçekten işe yarayacak ve tescillenmiş bilgileri içeren bir yazı hazırladığımız yazımıza geçiş yapıp, kolay yoldan gitar çalanların yapmaması gereken her şeyi açıklayalım ki siz de hem kişisel hem de müzikalite anlamında kendinizi hem doğru hem de profesyonel bir şekilde geliştirin.


Gitar Çalanların Yapmaması Gerekenler

Gitar çalanların yapmaması gereken fakat günümüzde herkes tarafından yapılan o kadar çok eylem bulunmaktadır ki bu yazı yetecek mi emin bile değilim. Bu yazıda, bu hataların en sık yapılanlarından listeledik, bu hataları yaparsanız, ciddi anlamda kendinize ve gitar öğrenme sürecinize zararlar verebilirsiniz ki bunu hiç kimse istemez. Hatta bu zararların sonucu gitar çalmaktan soğumaya kadar ilerleyebilir. Bir öğrenme ya da müzik yapma hevesi ile alıp, çalmaya çalıştığınız gitarınızı doğru bir şekilde çalmak inanın sizin gelişiminizi en az 1 ay hızlandıracaktır. Dilerseniz sizler için bu hataları ayrı başlıklar altında incelemeye başlayalım.

Metronom Kullanmamak

Metronom-Kullanmamak

Neredeyse gitar ile ilgili her yazımızda bahsini geçirdiğimiz bir konu olan metronom kullanımı konusu tabi ki de bu yazıda da mevcut. Yaklaşık 10 yıldır, ülkemizdeki çoğu gitarist metronom kullanmıyor. Metronom kullanamayı gereksiz bulan gitaristler, aslında gerekli olduğunu geç de olsa anlıyor fakat biz, sizlerin bu hatayı hemen farkedip, düzeltmenizden yanayız. Eğer metronom kullanmadan çalışırsanız, gitar çalarken ritim kulağınızn gelişmesine mani olursunuz ve başka bir müzisyen ile birlikte çalmayı bırakın, kendi başınıza bile çalamaz duruma gelirsiniz. Metronom satın almanıza gerek bile yok, telefonunuza 2 dakika içerisinde indirebileceğiniz bir program ile metronom kullanarak çalışabilirsiniz.

Parmak Kütletmek

Parmak-Kütletmek

“Ne alaka şimdi?” diyenleri duyar gibiyim fakat gerçekten çok fazla yapılan ve etkisi çok büyük olan bir yanlıştır. Gitar çalarken en çok parmaklarınızı kullandığınız gerçeğini kimse yadırgayamaz, dolayısı ile parmaklarınıza iyi bakmak ile hükümlü olduğunuz bu müzik yolculuğunda parmaklarınızı kütletmek hem parmaklarınıza zarar verir hem de parmaklarınızın yavaşlamasına sebep olur. Genelde toplum arasında sıkça ve zevk alınarak uygulanan bu eylem, gitar gibi parmak gerektiren enstrümanları çalan kişiler tarafından da zevk ile yapılmaktadır fakat gitarı ellerine aldıklarında, bir önceki çalışlarından daha yavaş çaldıklarını ya da daha fazla ısınmaya ihtiyaç duyduklarını anladıkları anda bu durumu bırakmaları gerektiklerini anlarlar, bizim görevimiz sizlere şu anda bu bilgiyi aktarmak. Parmaklarınızın, kemiklerinizin sağlığı ve sürati için lütfen parmaklarınızı kütletmeyin.

En Pahalı Gitarı Satın Almak

En-Pahalı-Gitarı-Satın-Almak

Gitar çalmaya yeni başlayacaklar “En pahalısı her zaman en iyisidir” mantığı ile gidip en pahalı gitarı alırlar fakat henüz gitar çalma isteğinin bir heves mi yoksa profesyonellikle dolu bir ihtiyaç mı olduğuna karar vermeden alınan “en pahalı gitar” size kötü geri dönüşler sağlayabilir. Sizin için en iyi gitar, en pahalı gitar değil, denedikten sonra, size en uygun olan ve sizi çalarken en fazla rahat hissettiren gitardır. Bunu unutmadan gitar alışverişi yapmanız, size ve bütçenize inanılmaz yardımcı olacaktır.

 

Etiket: , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz