erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

En Uygun Fiyata Bağlama Satın Alma Rehberi


Erturgut Sanat Merkezi > Bağlama > En Uygun Fiyata Bağlama Satın Alma Rehberi

Uygun Bağlamayı Uygun Fiyata Satın Almaya Yardımcı Rehber

Bağlama öğrenmek istiyorsunuz, bir bağlama satın almak istiyorsunuz fakat hangi marka/model bağlamayı satın alacağınız konusunda bir türlü kara veremiyor musunuz?

Aklınızda şu sorular mı var;

Hangi bağlamayı satın almalıyım?

En uygun fiyatlı bağlamayı nasıl bulurum?

♦ Benim için en uygun bağlama hangisi?

Hangi Bağlamayı Satın Almalıyım

Merak etmeyin, aklınızda oluşmuş ve oluşabilecek bütün soruların cevapları burada. Dilerseniz rehberimize geçelim.


Bütçenizi Belirleyin

Bütçenizi Belirleyin

Bu rehberin amacı, seçeneklerinizi daraltarak size uygun olan modeli bulmanıza yardımcı olmak. Dolayısıyla bütçe belirleyip bir fiyat aralığı koyarsanız alışverişinize, satın alaileceğiniz ürünün opsiyonları neredeyse %70 oranında azalır ve rahat seçim yapma şansına kavuşursunuz. Bu yüzden satın alacağınız bağlamaya verebileceğiniz bir maksimum fiyat belirlemelisiniz. Bunu yaparsanız, önünüzde kalan bağlamalar arasından kolayca seçim yapabilirsiniz çünkü sayıları azalacaktır.


Bağlamanın Üretildiği Ağaç ve Bağlamayı Üreten Ustalar Hakkında Araştırma Yapın

Bağlama satın alırken de geçmişi ve yılların vermiş olduğu tecrübeye sahip ve bu işi gerçekten severek ve tutku ile yapan ustalardan satın almaya dikkat edin. Aksi takdirde adı hiç duyulmamış bir bağlama alırsanız, o bağlamanın sorunlarıyla uğraşmaktan ne bağlamayı öğrenebilirsiniz ne bağlama çalabilirsiniz. Ayrıca o bağlamaya yapmanız gereken masraflar ile yeni bir bağlama satın alabilecek bir konuma gelmiş olursunuz.

Bağlamayı kaliteli yapan, üretildiği ağaç ve bağlamayı üreten usta’dır.Bağlamanın üretildiği ağaçlar arasında, oyma dut kalite açısından en üst sıradadır. Budaklı bağlamaları tercih etmenizi pek önermeyiz.

Hangi Bağlamayı Satın AlmalıyımEğer yukarıdaki markalardan birini tercih ederseniz, başınızın ağrıma olasılığı %90 düşecektir. Ayrıca, satış yapan yere de dikkat etmelisiniz. Eğer imkanınız varsa, doğrudan firmadan sipariş etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Neden diye soranlara; firmalardan satın aldığınızda garanti belgesi, bakım, fatura kesimi gibi işlemler daha rahat ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır, daha önce hiç gitmediğiniz bir müzeik mağazasına güvenmektense, firmanın kendisine güvenmek her zaman daha kolay ve yararlıdır.

 

 

 


Bağlamanın Kaliteli Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirsiniz

Bağlamanın Kaliteli Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirsiniz

Bir bağlamanın en önemli kısımları sapı, teknesi, göğüs kapağı ve burgularıdır. Bunların yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi ve uygulanan işçiliği çok önemlidir. Göğüs kapağının çökük olmaması, teknenin sesin tınısını yayabilecek özellikte olması, burguların akordu tutması, sapın tekneye doğru açı ile birleşmiş olması gibi çok ayrıntılı bir işçilik incelemesi yapmanız gerekir. Bu özellikleri ilk kez satın alacaklar göremez o yüzden yanınızda bağlamadan anlayan biriyle giderseniz bağlama alışverişine, sizin için daha yararlı olur. Fakat yeni başlayanların görebileceği de bir kaç parça var. Teknedeki yaprak ağaçların simetrik birleşmesi, verniğin güzel atılmış olması, alt boş tel ile tekne dibindeki son telin çıkarttığı seslerin birbirini tutması, eşiğin yüksek olmaması ve sapın düz olması gibi özellikleri herkes farkedebilir, sizin bunlara dikkat etmeniz gerekir.

Ayrıca; yukarıda terim olarak kullandığın bağlamanın parçaları, bağlamanın notasal düzeni hakkında konular hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorsanız, “Bağlama Kursu” isimli yazımızı okumanızı öneririz


Satın Alacağınız Bağlamayı Çalmayı Deneyin

Bağlamayı Satın Almadan Önce Deneyin

Her alışverişte olduğu gibi, satın alacağınız ürün hakkında satıcıya sorular sormanız ve satın alacağınız ürünü denemek gibi haklarınız var. Nasıl ki bir araba alırken her özelliğini araştırıyorsanız bir de ayrıca satıcıya sorular yöneltiyorsanız aynısını bağlama satın alırkende yapmalısınız. Çekinmeyin, orada duran enstrümanlar siz deneyin, orada duran görevliler ise siz onlara soru yöneltin diye ordalar. Elinize alın, yukarıdaki maddedeki özelliklerini kontrol edin ve sonra mızrap/tezene ile bağlamanın tellerine vurun, hiç çalmamış bile olsanız bariz bir bozukluk varsa üstünde zaten kulağı tırmalayan bir ses çıkacaktır. Çalmayı deneyin, bilmeseniz de bir kaç perdesine basın ve perdelerin hepsinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.


Bugün ki rehberimiz bağlama satın alımı üzerindeydi, umarız sizlerin karar vermesini kolaylaştırmıştır.

Eğer ”Ben yazıyı okudum fakat doğru müzik aletini satın alma konusunda profesyonel bir destek almak istiyorum, benim için en uygun müzik aleti hangisi bir bilene sorsam daha iyi olacak, bu desteği ücretsiz olarak alabileceğim bir yer var mı?” diyorsanız aşağıdaki adrese tıklayınız.

Doğru Müzik Aleti Satın Almak İçin Danışmanlık Almak İstiyorum

Etiket: , , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz