erturgut sanat iletişim
İzmir'de Müzik, Resim, Tiyatro, Fotoğraf, Yazarlık, Dans, Yaratıcı Drama, Diksiyon Kursları

Diksiyon Nasıl Düzeltilir | Diksiyon Düzeltme Rehberi


Erturgut Sanat Merkezi > Diksiyon > Diksiyon Nasıl Düzeltilir | Diksiyon Düzeltme Rehberi

Okuyarak, Konuşarak ve Dinleyerek Diksiyonunuzu Geliştirin

Diksiyonunu düzeltmek için okunan etkili konuşma kitapları ve alınan diksiyon eğitimleri size teorik bilgiler verir. Diksiyon pratikte uygulanan bir beceri olduğu için telaffuzu düzgün kişileri dinleyerekdüzelir ve gelişir.

diksiyon-kursu-izmir

Diksiyon eğitimi iletişimde çok önemli bir etmen olduğu için ev hanımlarından öğretmenlere, oyunculardan spikerlere kadar herkes için gereklidir. Günümüzün büyük bir bölümünü konuşarak ve kendimizi ifade etmeye çalışarak geçiriyoruz. Aynı şekilde insanları dinleyip, anlamaya çalışıyoruz. Diksiyonu etkili olan ve iletişim becerilerinde kendini iyi eğiten kişiler çabuk anlaşılır ve kolay başarıya ulaşır.

Diksiyonunuzu bol bol kitap okuyarak, kelimeleri doğru telaffuz eden kişileri dinleyerek ve konuşurken nefesimize, ses tonu ve vurgularına dikkat ederek geliştirebiliriz.

Daha anlaşılır olmak için öncelikle diyafram nefesini öğrenmelisiniz.

Nefes kontrolünü sağlayıp, bunun yanı sıra akciğerden gelen havanın dil, diş ve damak yardımı ile ses haline getirilmesini sağlamanız gerekir.

Diksiyonunuzu, konuşarak ve başkalarına hitap ederek düzeltir ve geliştirirsiniz. Gün içerisinde kelimeleri düzgün telaffuz ederek, doğru tonlama ve vurgu ile iletişim becerilerinizi kullanarak konuşmak diksiyonu geliştirme konusunda çok faydalı olur.

Boş bir odada sesli olarak kitap okuyup kendi sesinizi dinleyin.
Tekerlemeler ezberleyin ve dilinizi geliştirmek için doğru telaffuz ile tekrarlayın.
Sesinizdeki tonlamalara ve vurgulara dikkat ederek konuşmalar yapın.
Olabildiğince seminerlere katılıp, söyleşileri dinleyin.

Unutmayın insanlar ne söylediğinizden daha çok nasıl söylediğiniz ile ilgilenir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve asla özgüveninizi kaybetmeyin.

Diksiyonla ilgili ayrıntılı bilgi için diksiyon kursu izmir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Etiket: , ,

erturgut sanat merkezi Aşağıdaki İlginç Yazıları Okumanızı Öneririz